Wpis z mikrobloga

Kópakonan Mikladalur na Wyspach Owczych

Selkie (ta Selkia?) są odmianą koncepcji syreny w folklorze szkockim, irlandzkim, islandzkim i farerskim. Żyją w morzu jako foki, ale mogą zrzucić swoją foczą skórę, aby stać się ludźmi na lądzie. Jeśli ich focza skóra zostanie ukryta lub skradziona, nie są w stanie wrócić do morza.

Ten 9-stopowy posąg z brązu i stali nierdzewnej Kópakonan (The Seal Wife) został stworzony przez Hansa Pauli Olsena i został zainstalowany w porcie Mikladalur na Kalsoy, jednej z Wysp Owczych, 1 sierpnia 2014 roku.

Posąg upamiętnia mity o Selkiach, a w szczególności dwa dobrze znane na Wyspach Owczych mity o Żonie Foki.

Historie o Selkiach są tradycyjnie romantycznymi tragediami, w których Selkie w większości opowieści wracają do morza po kilku latach jako Żona Foki, pozostawiając męża i dzieci.

Jedna z dobrze znanych historii opowiada o pięknej Selkii uwięzionej przez rybaka na wyspie Kalsoy, który pewnej nocy ukrywa jej foczą skórę, gdy ona jest na lądzie. Uwięziona, zostaje jego żoną i mają 2 dzieci. Pewnego dnia jednak rybak wypływa na łowisko, a ona znajduje jej skórę foki ukrytą w skrzyni w ich domu. Ucieka z powrotem do morza, po upewnieniu się, że dzieci są bezpieczne, ucieka nim powróci rybak.

Pozostawia wiadomość, aby nie iść za nią i nie krzywdzić jej morskiej rodziny. Rybacy jednak zignorowali ostrzeżenie i zabijają zarówno jej męża i jej dzieci.

W zemście przeklina mężczyzn z wyspy, aby ginęli w codziennych wypadkach, dopóki nie zginie ich aż tylu, ilu potrzeba, by opleść łańcuchem złączonych ramion całą wyspę dookoła.

#historia #morze #ciekawostki
Pobierz uirapuru - Kópakonan Mikladalur na Wyspach Owczych

Selkie (ta Selkia?) są odmianą ...
źródło: comment_1673619206S2WOh4LD6FAIkLSWkhnnBq.jpg
  • 7