Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mirki, Mireczki i Mirabelki.
Planuje w najbliższych dniach wybrać się na maly wypad gorski w zimowych warunkach - plan jest aby podejsc na Kasprowy, by potem przejść przez Czerwone Wierchy, a finalnie jako punkt końcowy wybrać Kiry. Czy możecie podpowiedzieć jakich warunkow na szlakach w wyższych partiach gór mogę się spodziewać? #topr nie zachęca do wyprawy w wyższe rejony, ale w warunkach zimowych to nie jest nic zaskakującego. Będę wdzięczny za kilka podpowiedzi, mile widziane szczególnie opinie osób, które miały okazję ocenić stan szlaków organoleptycznie, ale każda przydatna opinia jest na wagę złota.
#gory #tatry #zakopane
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adhsklusljhagxnki: to nie jest dla mnie nie zaskakującego, w pytaniu bardziej chodziło mi o stopień przetarcia szlaków, bo czym innym jest przejście po częściowo "wydeptanym" szlaku, a czym innym dreptanie w śniegu powyżej kolan ( ͡° ͜ʖ ͡°). Mimo wszystko dzięki za słowo komentarza.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@faxepl: mam sprzęt, ale bez lawinowego ABC. W samotnym wypadzie takowe na niewiele się zda. :). Kondycyjnie też się nie obawiam, bo zima po wyzszych partiach Tatr już miałem okazję wędrować i przewyższen/dystansu się nie boję, pod warunkiem, że szlak nie będzie zniechęcał do wędrówek. I to jest clue mojego pytania: na ile warunki pozwalają na swobodne poruszanie się, a na jest to "brodzenie" w śniegu po kolana albo pas (
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@beerkoff:


Na aktualnewarunki.pl brak świeżych donosów z Grani Głównej, pewnie nikt się tam nie wybiera w obecnych warunkach. Za dnia możesz sobie ocenić śnieg na kamerkach z Kasprowego:

https://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kamery-online.html

@faxepl dziękuję, Mirku. No nic, może jeszcze ktos podrzuci jakieś info poparte własnym doświadczeniem. Lawinowa dwójka już daje lekkie wskazowki żeby dokladnie przemyśleć temat, ale bez względu na komunikat TOPR, jeśli realne warunki na szlaku są słabe i utrudniają chodzenie, to jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@beerkoff: mocno przemyśl wycieczkę. Ostatnio do Doliny Cichej zjechał z lawiną chłopak. Było to w okolicy Goryczkowej Czuby. Miał na tyle szczęścia, że sobie głowę rozbił. Po zmierzchu dron uchwycił światło latarki jego telefonu i dlatego przeżył. Wszedł na nawis śnieżny.
Odpuść tą wycieczkę. Idź gdzieś w rejon Kościeliskiej/Chochołowskiej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@faxepl @19michael86 widziałem linka. Mam trochę czasu do namysłu, dlatego zaczynam od podpytania ma tagach tematycznych. Z autopsji wiem, że profil trasy z #mapaturystyczna , a realne warunki na szlaku, to dwie różne sprawy i nijak mają się do siebie. Niesprzyjajace warunki górskie potrafily mnie wymęczyć nawet w Gorcach :), a co dopiero powyżej granicy 2000m, gdzie umówmy się: szlak to jedno, ale wiatr, ekspozycja i zmienne warunki pogodowe potrafią zaskoczyc i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Schwarzenigger: nie jestem facebookowy, ale widziałem opis i fotki na stronie TOPR-u, nie wiem tylko na ile zdjęcia są z rejonu szlaku, a na ile spoza niego. Że poza szlakiem jest sporo śniegu, to normalne, pytanie na ile szlak jest "przechodzony".

@beerkoff: Odcinek Kasprowy - Kopa Kondracka jest zima dużo trudniejszy niż latem. Trawersy są trudne, szczególnie w rejonie Suchych Czubów. Tam może być zagrożenie lawinowe, bo ostatnio trochę sypało.
Między Kopą a Ciemniakiem jest już lepiej, choć też można trafić na teren lawinowy. Ale akurat to w weekend na pewno będzie chodzone.
@beerkoff

"W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu, pod którą w wielu miejscach zalega lód bądź starszy, twardy i zmrożony śnieg. W wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest zróżnicowana – miejscami śnieg jest mokry i przepadający, gdzie indziej może być zlodowaciały. Szlaki w tej części Tatr są nieprzetarte i przebieg szlaku jest niewidoczny. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hard1: dzięki za cenne wskazówki.

@obywatel_z: dzieki, komunikat TOPR czytałem, od sprawdzenia podstawowych informacji zawsze zaczynam wypady w pagórki, czy to latem, czy zimą. Znam swoje możliwości w warunkach zimowych, tak że spokojnie - jakby trasa nie była do zrobienia, to bym jej nie bral pod uwagę. Jak sugerowal Mirek wyżej, na pewno nie będę jedynym, ktory planuje w najbliższych dniach wypad na tej trasie - pozostaje mi tylko analiza
@beerkoff

Jak sugerowal Mirek wyżej, na pewno nie będę jedynym, ktory planuje w najbliższych dniach wypad na tej trasie - pozostaje mi tylko analiza czy się jej podjąć.


Jedynym na trasie może i nie. Jedynym chcącym zrobić taką trasę jak opisałeś, całkiem możliwe że tak. Powodzenia
Zimą w takich warunkach będziesz szedł z dwa razy wolniej


@obywatel_z: To gadanie o wolniejszym chodzeniu zima sprawdza się tylko z paru sytuacjach, gdzie trzeba torować szlak. W normalnych warunkach, przy założonym śladzie, chodzi się może 20% wolniej niż latem.
@hard1 czyli chodzi się wolniej/trudniej ( ͡ ͜ʖ ͡).

W normalnych warunkach, przy założonym śladzie, chodzi się może 20% wolniej niż latem.


Nie wiem co to normalne warunki, ale w Tatrach właśnie dosypało śniegu, prędkość wiatru dochodzi do setki a patrząc po grupach FB niewiele osób chodzi teraz w wyższe partie.
maly wypad gorski


@beerkoff: o tej porze roku to nie taki mały wypad górski ( ͡° ͜ʖ ͡°)

to nie jest dla mnie nie zaskakującego, w pytaniu bardziej chodziło mi o stopień przetarcia szlaków,


@beerkoff: w weekend szlaki pewnie będą przetarte, przynajmniej częściowo. Z drugiej strony będziesz raczej musiał wyjść bardzo wcześnie, więc przywilej przecierania może przypaść Tobie( ͡° ͜ʖ ͡°)

Grań
pilot1123 - > maly wypad gorski

@beerkoff: o tej porze roku to nie taki mały wypad...

źródło: comment_1673602626HXpYprU2CxgyH7mwSL0HCd.jpg

Pobierz
@beerkoff: jeśli uda mi się złapać jutro z rana pociąg, to również planuję podobną trasę tylko na Kasprowy pójdę od Murowańca i całość rozbita na sobotę - niedzielę, biwak na przytulnej grani ( ͡° ͜ʖ ͡°)
w pytaniu bardziej chodziło mi o stopień przetarcia szlaków,


@beerkoff: To popularny szlak, raczej będzie przetarty, chociaż po opadach wiadomo, że trzeba będzie torować, no i samo zagrożenie jest większe. Najtrudniejszy fragment jest od Kasprowego do Kopy Kondrackiej, można go ominąć idąc od doliny Kondratowej, ale szlakiem niebieskim jak na Giewont, zielonym lubią schodzić lawiny. Też nie zaleca się schodzić potem niebieskim i zielonym, tylko najlepiej właśnie czerwonym do Kir.

mam