Wpis z mikrobloga

#lewaknadzis #4konserwy #neuropa #bka #bekazlewactwa

Polecam komentarz tulonr1, który jest specjalistą od chemii w #neuropa

prochu (który nie jest materiałem wybuchowym)


Ja pie... Wiki:

Najstarszym materiałem wybuchowym tego typu jest proch

Podział materiałów wybuchowych ze względu na zastosowanie

inicjujące – np. piorunian rtęci, azydek ołowiu; są to materiały o stosunkowo słabej mocy detonacji, a ich podstawową cechą jest szczególnie duża podatność na bodźce zewnętrzne; służą do zapoczątkowania reakcji w materiałach o mniejszej podatności na bodźce lub do wywołania reakcji w jakiś szczególny sposób

kruszące – np. kwas pikrynowy, trotyl, nitrogliceryna, dynamity, heksogen; są to materiały o najgwałtowniejszej detonacji (najkrótszym czasie przebiegu reakcji), a więc największej sile działania; z reguły wymagają zapoczątkowania reakcji wybuchowej przez inny materiał wybuchowy; dodatkowo dzieli się je na materiały o normalnej sile działania (trotyl), o zwiększonej sile działania (PMW, tetryl, pentryt, heksogen) i o zmniejszonej sile działania


miotające – np. proch czarny, nitroceluloza; są to materiały stosunkowo powoli wybuchające, natomiast ich podstawową cechą jest duża ilość gazowych produktów reakcji; służą do napędzania broni palnej


bezpieczne – materiały, którym podczas wybuchu nie towarzyszy płomień; są to materiały specjalnego przeznaczenia, np. w kopalniach zagrożonych wybuchem gazów palnych np. Metanity specjalne


masy pirotechniczne – materiały o specjalnej charakterystyce wybuchu, służące do wywoływania rozmaitych efektów, takich jak: duży huk, duży błysk, błysk w określonym kolorze, duża ilość dymu, emanacja iskier itp. W technice wojskowej mają zastosowanie do elaboracji pocisków, rakiet, bomb, naboi sygnałowych, środków pozoracyjnych (petardy) i szkoleniowych. W gospodarce mają zastosowanie do spawania termitowego, w wyrobach sygnałowych, do celów widowiskowych.
  • 15
  • Odpowiedz
@aaadaaam: pozostaje mi się przyznać do porażki i nie owijać w bawełnę. walnąłem bzdurę a to tylko potwierdza ze trisomnie są zaraźliwe i wystarczy czytać niektóre wpisy

  • Odpowiedz