Wpis z mikrobloga

Zakładając, że zaczynam od zera w kwestii #smarthome i chciałbym mieć w przyszłości szeroki wybór urządzeń w przystępnych cenach i żeby działało to znośnie (mieszkanie, nie dom piętrowy) i ma być oparte na #zigbee to ktorą opcje wybrać?
#tuya ( #smartlife ), #sonoff, #xiaomi ? Może ktoś ma lepsze pomysły?

Obecnie posiadam kilka gniazdek wifi w środowisku tuya, więc mógłbym je wykorzystać, ale zawsze można sprzedać i wziąć coś innego. Generalnie czytając na ten temat najczęściej rozbija się wszystko o Tuya vs Sonoff. Tuya bo ma dużo urządzeń, ale spotkałem się z opiniami, że bywa problematyczna. Sonoff lepiej działa ale mniej urządzeń i bardziej zamknięte środowisko. Co polecacie?

#kiciochpyta #iot #internetofthings
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mcichy10: ja mam trochę urządzeń Xiaomi (oczyszczacz powietrza, żarówki, czujnik drzwi, monitoring wewnętrzny...) i jedyny plus jaki zauważam to, że w tym ekosystemie co jakiś czas wychodzą nowe urządzenia. Ale sama aplikacja do obsługi wg mnie tragiczna bo np. Kamera ma wbudowany głośnik, przez który nawet zdalnie da się mówić (telefon - kamera) i nawet głośno słychać. Ale co z tego że ma ten głośnik jak nie da się zautomatyzować, żeby
  • 0
@StormtrUper dzięki za nieradę xD

Ta, też mam kamerę Xiaomi, odkurzacz i kilka innych urządzeń, ale głównie przez dużą hermetyczność tego systemu chciałbym oprzeć resztę smarthome na czymś bardziej otwartym jednocześnie unikając dziesiątek urządzeń wifi stąd wybór na ZigBee.
i ma być oparte na #zigbee to ktorą opcje wybrać?


Home Assistant (HA) spina wszystkie Zigbee (prawie).

Ze wszystkich Zigbee jakie posiadam to najbardziej niezawodne to Xiaomi(Aqara) , Xiaomi
Sonoff - PIR łapie duchy,, może po jakiejś aktualizacji będzie działał poprawnie.
Tuya - Mają wiele dobrych urządzeń ale ich system jest tak wielki, że nie mają "standardów" które nie zawsze dobrze spółdziałają .
Smartthings - zapowiadał się dobrze, zrobili aktualizacje API i
poczytaj o Home Assistant. Jesli masz trochę czasu i lubisz takie tematy to to rozwiazanie daje najwięcej mozliwosci.


@wujo17 @WykoZakop: Nie chcę się bawić aż tak głęboko w smart home, raczej proste rzeczy, nic zaawansowanego. Szukam po prostu jednego środowiska, które byłoby niedrogie.
@WykoZakop: tego nie wiedziałem, ogarnę sobie o co chodzi ;)

A co do moich planów zastosowań:
- wstawić w puszki włączniki typu smart
- pod włącznikami przyklejone do ścian przyciski scen by dzieciak mógł włączać sam światło
- czujnik otwarcia drzwi mieszkania
- kilka gniazdek typu smart (które już posiadam; wersja wifi; tuya)

skoro juz robić taki smart to z możliwością sterowania zdalnie przez aplikację - a zigbee dodatkowo dlatego, żeby