Wpis z mikrobloga

Przypominam, PIS dziś w sejmie grzebie przy wyborach.
Jak zwykle, robi to po swojemu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Taguje beka z pisu, ale realnie to oni robią sobie bękę z każdego w tym kraju.
A zwłaszcza ze swoich wyborców (mimo, że się z tego cieszą), którym się wmawia np: że opozycja chce paliwa za 10 zł, bo PIS uznał, że własny ich elektorat jest za głupi by zrozumieć, że cena nie wzrosła, bo przez pół roku zawyżali cenę o 15% i mogli to łyknąc do w miarę normalnej ceny w 2023 (która i tak jest za wysoka).

#polska #ybory #bekazpisu
Pobierz text - Przypominam, PIS dziś w sejmie grzebie przy wyborach. 
Jak zwykle, robi to po...
źródło: comment_16734305214P71L4Lu5BvY5goNpr4CtH.jpg
  • 27
@text: @Jawor9008: W PISie zdają sobie sprawę, że mogą realnie przegrać wybory. Miałem tą wątpliwą przyjemność oglądać TVPInfo, gdzie pałowali się nad "dużą" miejscowością gdzie nie ma lokalu wyborczego i ludzie mają utrudniony dostęp do głosowania. Patrzę na wiki a ta miejscowość ma 206 mieszkańców xD.

Dla seniorów mają być darmowe dojazdy do lokalu wyborczego i inne udogodnienia.

Politycy PISu dawno nie byli chyba na wsi. Myślą dalej, że jeden
@text: O ile z majstrowaniem przy większej ilości punktów i zmianami okręgów by zwiększyć szanse pis mocno się nie zgadzam, bo to bezpośrednia próba oszustwa. Tak z głosowaniem przez internet też się nie zgadzam, bo ciągnie to za sobą masę problemów i #!$%@? o czymś takim to po prostu populizm (coś jak JOWy czy rezygnacja z PIT).

Załączam filmik, który po krótce nakreśla możliwe problemy, a jak się człowiek zagłębi w
rzuf22 - @text: O ile z majstrowaniem przy większej ilości punktów i zmianami okręgów...
@rzuf22 lubię Toma Scotta ale od czasu tego filmu coraz więcej państw wprowadza elektroniczne głosowanie.

Zrobienie tego za pomocą strony internetowej która wykorzystuje mObywatela byłoby całkowicie możliwe.
od czasu tego filmu coraz więcej państw wprowadza elektroniczne głosowanie.

Zrobienie tego za pomocą strony internetowej która wykorzystuje mObywatela byłoby całkowicie możliwe.


@ItsFine: Niby jakie to są państwa? Z tego co mi wiadomo jest tylko jedno państwo które daje możliwość głosowania przez internet każdemu. Jest to Estonia i korzystała już z takiego systemu przed nagraniem tego filmu. Wszystkie inne państwa które korzystają z jakiejś formy cyfryzacji głosowania albo dają możliwość głosowania
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
lubię Toma Scotta ale od czasu tego filmu coraz więcej państw wprowadza elektroniczne głosowanie.


@ItsFine: to że ktoś to robi, to nie znaczy że to dobry pomysł.
@Mirkosoft ok, internetowe faktycznie ma tylko Estonia. Ale myślę że jeśli nawet jedno państwo jest w stanie to zrobić to nie jest to całkowicie niemożliwe.

Pomyliłem się bo słyszałem dużo o elektronicznym głosowaniu, bez internetu. To już robi o wiele więcej państw.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Zrobienie tego za pomocą strony internetowej która wykorzystuje mObywatela byłoby całkowicie możliwe.


@ItsFine: serio chciałbyś żeby PiSowcy taki system organizowali? Ludzie którzy wykorzystywali Pegasusa do spziegowania opozycji? Albo alert RCB do naganiania mocherow na wybory? Przecież wtedy miałbyś wały wyborcze jak w banku.
@ItsFine: to, że wprowadza, nie znaczy, że jest ono zrobione bez kompromisów. W tym filmie nawet podaje przykład Estonii, która w momencie opublikowania filmiku takie głosowanie umożliwiała. Problem głosowania online jest taki, że w pewnym momencie jest ono centralizowane (podobnie jak głosowanie papierowe) co niesie za sobą pewne zagrożenia, ale głównym jest to, że nie mamy pojęcia jak bezpieczne jest urządzenie głosującego. Ten drugi aspekt jest niesamowicie problematyczny, bo większość ludzi
@rzuf22: 100% tych problemów można rozwiązać wprowadzając jawność głosowania. Jeżeli wstydzisz się lub boisz się przyznać na kogo głosowałeś to nie powinieneś głosować.

Jakieś 95% tych problemów załatwi system półinternatowy z wcześniejszą rejestracją do głosowania np. przez pół roku przed wyborami możesz w dowolnym urzędzie zgłosić chęć głosowania i dostać identyfikator, który pozwoli na oddanie głosu. Wtedy system wie, że Twój Pesel pobrał identyfikator do głosowania, ale nie wie, który dokładnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@text: COO
Serio pisuary gdzieś stwierdziły, że wybory wymagają wysiłku? XD
Najwyraźniej myślenie "PRAWDZIWA PRACA TO TYLKO JAK POT PO DUPIE ŚCIEKA DO GUMIOKUW" widzę ma świetne fundamenty w kraju prostych roboli od łopaty xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rzuf22: ja mam takie odczucie, że wyborom elektronicznym stawia się bardzo wygórowane wymagania, których papierowe nawet w snach nie mogą spełnić, a i tak się ich z jakiegoś powodu nie wprowadza. Mam wrażenie, że powodem jest niemal 100% rozliczalność wyborów elektronicznych, której nie ma w papierowych.
Ale myślę że jeśli nawet jedno państwo jest w stanie to zrobić to nie jest to całkowicie niemożliwe.


@ItsFine: Najwyraźniej. Ale fakt że Estonia daje możliwość głosowania przez internet od 17 lat i jeszcze nikt nie poszedł w jej ślady, a sam system głosowania jest krytykowany przez OSCE i ODIHR przy każdym głosowaniu jednak świadczy że to chyba nie jest takie proste, i niekoniecznie jesteśmy na to gotowi.

A technologia to
Świetnie... Twój przełożony nie lubi Twoich poglądów politycznych? Trudno, nie głosujesz. Wolisz głosować czy dalej mieć pracę?


@Mirkosoft: To jest dobry argument, ale nie w PL, gdzie pracodawca ma w nosie Twoje poglądy. U nas zjawisko dyskryminacji po poglądach politycznych praktycznie nie występuje poza jakimiś wioskowymi urzędami gmin.

Takie sytuacje byłyby nawet nie promilem. Bardziej obawiałbym się weryfikacji kupowania głosów. Ktoś ci płaci za oddanie głosu i potem może zweryfikować, że
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rzuf22: urządzenie głosującego jest rzeczywiście problemem, ale gdyby zabezpieczyć proces głosowania kryptograficznie i zbierać wyniki na blockchainie z podpisami pierścieniowymi obywateli danego okręgu wyborczego? Obywatel dostaje przy głosowaniu 'certyfikat' i po ogłoszeniu wyników może sprawdzić cały blockchain, policzyć głosy samemu i jednocześnie sprawdzić tylko swój głos tym że 'certyfikatem'. W razie rozbierzności ma 'certyfikat' jak zagłosował. Kryptowaluty jakoś działają pomimo zagrożeń związanych z urządzeniami końcowymi, a i tak sądzę, że ryzyko
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gobi12: głosowanie nie może być jawne, gdyż daje możliwość wywierania presji społecznej poprzez jawność Twojego wyboru. Poglądy polityczne są prywatne tak jak przekonania religijne i podlegają ochronie prawnej jako dane wrażliwe