Wpis z mikrobloga

Przypominam, PIS dziś w sejmie grzebie przy wyborach.
Jak zwykle, robi to po swojemu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Taguje beka z pisu, ale realnie to oni robią sobie bękę z każdego w tym kraju.
A zwłaszcza ze swoich wyborców (mimo, że się z tego cieszą), którym się wmawia np: że opozycja chce paliwa za 10 zł, bo PIS uznał, że własny ich elektorat jest za głupi by zrozumieć, że cena nie wzrosła, bo przez pół roku zawyżali cenę o 15% i mogli to łyknąc do w miarę normalnej ceny w 2023 (która i tak jest za wysoka).

#polska #ybory #bekazpisu
text - Przypominam, PIS dziś w sejmie grzebie przy wyborach. 
Jak zwykle, robi to po...

źródło: comment_16734305214P71L4Lu5BvY5goNpr4CtH.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@rzuf22: Ale tutaj ziomek mówi o maszynach do głosowania. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeżeli wyciągniesz opensourceowy program do głosowania online przy użyciu... werble... technologii blockchain (to w sumie jedyne zastosowanie tej technologii które ma szansę przeżyć dłużej niż chwilowy trend).
  • Odpowiedz
ale gdyby zabezpieczyć proces głosowania kryptograficznie i zbierać wyniki na blockchainie z podpisami pierścieniowymi obywateli danego okręgu wyborczego?


@keeper772: @FieryLuke: ani kryptografia ani blockchain nie rozwiązują problemu niebezpiecznego urządzenia głosującego. Patrzycie w zupełnie złym kierunku. Nie problem zabezpieczyć przesył danych do serwera i je bezpiecznie przechowywać. Problem pojawia się w tym co użytkownik FAKTYCZNIE wyśle, a co realnie CHCIAŁ wysłać.

Jeśli masz zainfekowane urządzenie, które podmieni ci wartość twojego głosu,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rzuf22: no dobra, nie wyeliminujemy problemu bezpieczeństwa urządzenia końcowego, ale zobacz jak niskie jest prawdopodobieństwo istnienia malwareu targetującego wybory na tak wielu stacjach, żeby realnie zmienić wynik. A teraz zobaczmy jak działają wybory papierowe ... nie wiem co się dzieje z kartą jak ją wrzucę do urny. Dalsza droga karty jest nie do prześledzenia, nie mam żadnego potwierdzenia oddania głosu, ani czy karty rzeczywiście zostaną policzone prawidłowo, ani czy karty niewykorzystane
  • Odpowiedz
ale zobacz jak niskie jest prawdopodobieństwo istnienia malwareu targetującego wybory na tak wielu stacjach, żeby realnie zmienić wynik


@keeper772: większe niż przy wyborach nieinternetowych. Plus, mając taki motywator jak wpłynięcie na wynik wyborów w danym państwie, starania rosną, czy to przez siły wewnętrzne czy to przez siły zewnętrzne. To w jaki sposób wpłynięto na wynik wyborów z 2016 w USA nie było wykorzystane wcześniej na taką skalę, bo się zwyczajnie nie
  • Odpowiedz
@rzuf22: może masz rację. Trochę się znam na temacie krypto i pracuję w takim miejscu, że wiem że papier przyjmie wszystko i ufam tylko cyfrowym podpisom. Co do blockchaina, wydaje mi się, że można by opracować rozwiązanie, gdzie w blockchainie każdy mógłby policzyć głosy i na kogo on został oddany, ale kto dany głos oddał mógłby sprawdzić jedynie ten, kto ten głos oddał (tak działa monero, nikt nie wie kto i
  • Odpowiedz
Trochę się znam na temacie krypto i pracuję w takim miejscu, że wiem że papier przyjmie wszystko i ufam tylko cyfrowym podpisom.


@keeper772: Też się znam, sam pracuję w IT, jestem pasjonatem tego świata, więc mniej więcej to rozumiem. Jednocześnie ogarniam jak bardzo nie rozumieją tego inni ludzie i jak łatwo jest przekazem manipulować jeśli większość nie ma zielonego pojęcia o czym mówisz.


Co do blockchaina, wydaje mi się, że można
  • Odpowiedz