Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Zmarł mój rodzic, planuję przyjąć spadek do wysokości inwentarza, by chronić się przed potencjalnymi długami.
Czy to, jaką decyzję (odrzucenie lub przyjęcie do wysokości inwentarza) podejmie mój drugi rodzic (małżonek zmarłego) ma jakieś znaczenie?
Z żyjącym rodzicem jestem w bardzo dobrym kontakcie, więc na pewno będę po nim dziedziczyć wszystko.

Chodzi mi głównie o kwestie podatkowe/opłaty + ryzyka, np. potencjalne roszczenia ze strony dwóch żyjących sióstr zmarłego rodzica.

#prawo #testament #spadek #mieszkania #mieszkanie

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63ba0a7dbab6bef5c0902802
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Zmarł mój rodzic, planuję przyjąć s...

źródło: comment_16731691827Aqzham8AAWX9Yl7ayBvRU.jpg

Pobierz
  • 9
@AnonimoweMirkoWyznania: Dziecko dziedziczy po rodzicu. Ewentualnie żona. Rodzeństwo dopiero gdy nie było zwiążku małżeńskiego i dzieci. Chociać rodzeństwo dopiero dziedziczy w momencie, gdy zmarły ma nieżyjących rodziców. Spadek jak i długi są dzielone w równych częściach w przypadku gdy zmarły był jedynym właścicielem. W innym przypadku dziedziczysz po 1/2 z współmałżonkiem.
Z tego co kojarzę nie można sobie przyjmować części spadku do pewnej wysokości. Bierzesz całość co należy po zmarłym- i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: Jakie jest prawdopodobieństwo, że rodzic miał długi większe niż wartość majątku? Jeśli bardzo małe, to bierz z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli szansa na długi większe lub równe majątek jest realna, to sprawa się komplikuje. Objęcie spadku powoduje, że masa spadkowa zlewa się z Twoim majątkiem i długi - do wysokości wartości odziedziczonego majątku - będą dochodzone od razu z całego Twojego majątku. Czyli: nie będzie miało znaczenia, czy udało Ci się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@motokate: Ostatnio weszły nowelizacje, że dla dzieci nie obowiązuje już 6 miesięcy tylko data wyroku sądu, a dorosłym dalej kij w oko i jak sąd nie zdąży w terminie to wchodzi inwentarz ( )
@AnonimoweMirkoWyznania: @Tatiagla: dobrze napisał w kwestii dziedziczenia. Jeśli zmarły miał współmałżonka i dzieci, to współmałżonek dziedziczy połowę, a dzieci pozostałą połowę w równych częściach. Zatem jeśli żyje Twoja mam i Ty nie masz rodzeństwa, to mama dziedziczy połowę, a Ty drugą połowę. Gdybyś miał jednego brata/siostrę to mama dziedziczy połowę, a Ty 25%, tak samo jak Twój brat/siostra i tak dalej... Posiadanie rodzeństwa przez zmarłego w przypadku gdy ten ma
Czy to, jaką decyzję (odrzucenie lub przyjęcie do wysokości inwentarza) podejmie mój drugi rodzic (małżonek zmarłego) ma jakieś znaczenie?


@AnonimoweMirkoWyznania: Tak. Obie/Obaj/Oboje przyjmujecie z dobrodziejstwem inwentarza.
Nie da się rozdzielić tego.

Notariusz wszystko powie.
@AnonimoweMirkoWyznania:

potencjalne roszczenia ze strony dwóch żyjących sióstr zmarłego rodzica.

Rodzeństwu spadkodawcy nie przysługuje zachowek.
A nawet gdyby przysługiwał, to tylko w sytuacji gdy dziedziczyliby ustawowo, czyli nie w tej - bo tu żyje małżonek i zstępny.

Po wyjaśnienia w pozostałych kwestiach zapraszam na PW :)
@ConanLibrarian:

Tak. Obie/Obaj/Oboje przyjmujecie z dobrodziejstwem inwentarza. Nie da się rozdzielić tego. Notariusz wszystko powie.

Skąd taki pomysł? Nie ma przeszkód, by np. jedna osoba przyjęła spadek z DI, a druga wprost.
Ostatnio weszły nowelizacje, że dla dzieci nie obowiązuje już 6 miesięcy tylko data wyroku sądu, a dorosłym dalej kij w oko i jak sąd nie zdąży w terminie to wchodzi inwentarz


@Tytanowy_Lucjan: polecam lekturę postanowień SN o syg. I CR 109/63, II CZ 71/15 i II CSK 416/16. Data wydania postanowienia przez sąd nie ma najmniejszego znaczenia, liczy się data złożenia oświadczenia ( nawet w zwykłej formie pisemnej) i jego wpływu