Wpis z mikrobloga

Witajcie w pierwszym odcinku egzorcystycznych ciekawostek. Dzisiaj opowiemy o tym, jak egzorcyści traktują słowa rzekomego diabła jako źródło Objawienia. Z punktu widzenia nauki Kościoła to herezja. Nie wydaje się, żeby władzom kościelnym w Polsce to szczególnie przeszkadzało.

Egzorcyzmy nad „opętanymi” trwają często wiele godzin w oczekiwaniu na ujawnienie się „złego ducha”, jak mylnie księża nazywają objawy zaburzeń dysocjacyjnych lub ataki paniki. Po ujawnieniu się „złego ducha”, w kolejnym etapie należy go wypędzić. Pierwszym krokiem na drodze do uwolnienia, zdaniem egzorcystów (i wbrew aktualnemu, kościelnemu formularzowi), jest poznanie imienia tego ducha. Dlatego unieruchomiona osoba bywa wielokrotnie pytana o imię (demona). Kobieta, z którą rozmawiałem wspomina to następująco: „zmuszali mnie do mówienia czegokolwiek”. Chcąc się uwolnić, czasami podawała imiona fikcyjnych postaci z powieści i bajek, np. z filmu „My Little Pony” oraz Pokemonów, które mogłyby brzmieć dla księży wiarygodnie.

Na tej podstawie powstawały później wykłady i publikacje w prasie katolickiej, powielane i cytowane przez następnych autorów. Jednym z nich jest z pewnością Robert Tekieli. Ksiądz, który odprawiał egzorcyzmy nad kobietą, z którą rozmawiałem, był spowiednikiem Tekielego i jego kierownikiem duchowym.

Innym autorem powołującym się na tego typu źródła jest ks. Sławomir Kostrzewa (sam nie jest egzorcystą). W ten sposób argumentuje swoje prywatne poglądy i próbuje nadać im boski autorytet. Oczywiście sami egzorcyści również chętnie powołują się na słowa swoich penitentów, traktując je jak źródło Objawienia. Prym wiedzie w tym ks. Piotr Glas, ale nie jest jedyny. Ci dwaj księża (Kostrzewa&Glas) opublikowali na YouTube film pt. „Co szatan mówi na egzorcyzmach”, który ma 2 mln wyświetleń.

Ks. Jan Pęzioł (na filmie) dostał potwierdzenie od diabła, że w Smoleńsku był zamach. Niestety zmarł 22 grudnia 2021, więc nie usłyszymy więcej podobnych przekazów. Egzorcysta został pośmiertnie odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej przez ministra Przemysława Czarnka.

#smolensk i trochę #bekazpisu
ale w sumie bardziej uznanie dla PiS-u, że potrafią każdego wariata wyeksploatować do swoich politycznych celów

Jeśli chcesz poznać kolejne ciekawostki z egzorcystycznego świata, zapraszam do obserwowania tagu #egzorcyzmypolskie

Będę tu publikował informacje, które udało mi się zgromadzić podczas prac nad filmem „Egzorcyzmy polskie”. Cały film będzie dostępny 14.01.2023 za darmo na kanale:
https://www.youtube.com/@egzorcyzmypolskie5074
pkostowski - Witajcie w pierwszym odcinku egzorcystycznych ciekawostek. Dzisiaj opowi...
  • 117
Chcąc się uwolnić, czasami podawała imiona fikcyjnych postaci z powieści i bajek, np. z filmu „My Little Pony” oraz Pokemonów, które mogłyby brzmieć dla księży wiarygodnie.


@pkostowski: i tu mamy element humorystyczny. xDDD

- Podaj, jakie masz imię, demonie.
- Calineczka.
Jak sie w ogole zostaje egzorcysta? Trzeba jakis kurs koscielny przejsc czy ci egzorcysci sami sie tak nazwali a pozostali sie po prostu nie sprzeciwili, bo nie spodziewam sie zeby na to jakies licencje wydawali.
Jak sie w ogole zostaje egzorcysta?


@CzasemTuZerkam: Potrzebna jest nominacja od biskupa. Nie ma dodatkowych wymagań. Egzorcyści twierdzą, że dodatkowo się szkolą, mają wykłady z ekspertami i konsultują wzajemnie trudne przypadki. O jakości tych „ekspertów” napiszę chyba następny odcinek.
czy w takim razie nie byloby bardziej stosowne krytykowac biskupow za to, ze kogos nominuja i na egozrcystow pozwalaja?


@CzasemTuZerkam: Nikt nie kazał Pęziołowi tych głupot opowiadać, a w tej rozmowie są jeszcze bardziej kontrowersyjne rzeczy. Generalnie masz rację. Ja też winię bardziej przełożonych, którzy w ogóle tego nie kontrolują, niż bezpośrednich sprawców przemocy, którzy są zaburzeni.
@pkostowski: Gdy pojawia się ten temat nieodmiennie polecam film dokumentalny Konrada Szołajskiego: "Walka z Szatanem" traktujący głównie o egzorcystach katolickich, ale jest też na filmie "wypędzanie diabła" w kościele zielonoświątkowym.

Reżyser miał zgody kościelne na filmowanie egzorcyzmów. A żeby było ciekawiej - jedną z najrozsądniejszych osób, obnażających nadużycia tam występujące jest.. ksiądz katolicki zajmujący się naukowo zjawiskiem opętania.

https://gloria.tv/post/mYKSNZpQUHAC1xfvhW6iA4KtU
@pkostowski: zawsze mnie zastanawiało po co w ogóle egzorcysci. Kiedyś w akademiku rozmawiałem z innym mieszkańcem przy alko i zeszło jakoś z gier RPG na demony i on wystrzelił, że jego wojek ksiądz jest jednym z 7 w Polsce (nie pamiętam dokładnie ale mniej niż 10 w Polsce) egzorcystom. Opowiadał o tym, że aby nim zostać to musisz być wybrany przez kogoś tam i przejść mase szkolen w tym w Watykanie.
@pkostowski: hahahah lepsze to, niż kabaret. Ja zaproponuje- dzisiaj bóg dotknął mojej twarzy jak wyszedłem na dwór. Poczułem najpierw ciepło, i dziwną jasność z góry oświetliła mi twarz, a potem jakiś duch dotknął mej skóry i zrobiło mi się zimo, i wtedy wiatr wiał. Cuda i czary ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pkostowski: I tacy ludzie mają poważanie w społeczeństwie i dostają milionowe dotacje z rządu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ten kraj jest stracony, ociemniały lud da sobie wmówić wszystko żeby tylko nie myśleć o własnej głupocie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@pkostowski: czekam na ten film. Mam nadzieję, że uda mi się namówić moich starych na jego obejrzenie. Zawsze byli religijni ale teraz to już przesada: jeżdżą na pielgrzymki do Mejugorie i kazania "kaznodziejów". Na jednej z tych pielgrzymek była "przeklęta" kobieta, która zaczynała przeraźliwie krzyczeć na progu kościołów. Podobno przeklęła ją własną matka i reszta pielgrzymów składała się na zdjęcie klątwy u specjalistycznego księdza. Oczywiście płatne w euro i to nie
czekam na ten film. Mam nadzieję, że uda mi się namówić moich starych na jego obejrzenie


@general_row_grotecki: Bardzo miło mi to słyszeć. Jednocześnie nie byłbym przesadnym optymistą odnośnie efektu. Rozumiem doskonale, jak niewielu ludzi mogę do czegokolwiek przekonać. Widzowie będą nastawieni albo antyklerykalnie, albo turbo klerykalnie, a przekonywać można wąską grupę umiarkowanych.