Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksiak: pomału uaktualniam sobie lokalna sieć do 2.5Gb, a w tym liknsysie mam tylko 1Gb. No, jeszcze VLANy mam poustawianie na nim. Poprzednio mi on długo służył jako główna jednostka, łącznie z WiFi, ale po przeprowadzce nie dawał rady, więc postawiłem Access Point z WiFi 6E.
Inna sprawa, że pewnie było by lepsze zastosowanie jego, ale poza VLAnami, VPNami i statycznymi IP to nie za wiele więcej umiem (
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jedyny_wolny_login: mój dostawca wymusza aby nie więcej jak 4 urządzenia by były podpięte, inaczej odcina. I ogólnie to bardziej jak 1 w praktyce. Z tego powodu też nie mogę mieć po prostu switcha na rozdzielenie, tylko musze rozdzielić sieć przy pomocy VLAnow.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@L3gion: za kiepskie kable mam w ścianie. CAT6 niby ale jakoś nie chcę wtopić. 2.5Gb wystarczy, głównie chodzi o szybki dostęp w sieci lokalnej.

@jedyny_wolny_login: nie widać na zdjęciu, ale za czarnym jest biały i tam leci światłowód.

@jmuhha: tutaj wciąż pająk, ale dżentelmen i poukładany.
@trzeci: mogę kilka pytań?
1. Switch jest po to żeby podlaczyc wiele komputerów / urządzeń do niego i potem jednym kabelkiem od switcha do routera?
2. Ile dysków w NAS ? Masz tam jakiś RAID ?
3. Taki NAS podłącza się jednym kablem czy więcej?
4. Jak się używa takiego NASa ? Da się go podmontować na stałe jako dysk żeby go widzieć np w photoshopie czy trzeba jako jakiś zasób
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mirasKo-Kalwario:
1. Tak, rdzeń sieci, czyli komputery, AP, NAS są na switchu. Tam mam 2.5Gbe. Mam małe IOT podłączone jeszcze do starego routera aby nie marnować tamtych portów.
2. Tam mam chyba 3 dyski i jakiś dziwny RAID typu 5 czy inny kij. Nie pamiętam dokładnie bo go stawiałem z 3 lata temu. Zobaczę później.
3. Ten mój leci na 1 kablu (obecnie NAS jest bottleneckiem, jego czeka upgrade - chcę
pomału uaktualniam sobie lokalna sieć do 2.5Gb,


@trzeci: to faktycznie może być problem .

Inna sprawa, że pewnie było by lepsze zastosowanie jego, ale poza VLAnami, VPNami i statycznymi IP to nie za wiele więcej umiem


@trzeci: czy ja wiem czy jest sens. Jak i tak będziesz zmieniał to ja bym się nie bawił.

3. Ten mój leci na 1 kablu (obecnie NAS jest bottleneckiem, jego czeka upgrade - chcę