Wpis z mikrobloga

Dzień 88

Poprzedni wpis zawiera błąd, był to bowiem dzień czwartkowy.

Czyny Rudolfa Hessa przed sądem

Piątek przyniósł zakończenie długich zeznań Goeringa w charakterze świadka przed sądem w Norymberdze.

W dniu tym swoje pytania zadawał oskarżonemu prokurator radziecki. Oskarżony został zapytany m.in. o to, czy wiedział o planach zniszczenia Leningradu oraz Moskwy. Goering twierdzi, że w jego obecności nie poruszano tego tematu i na procesie słyszy po raz pierwszy o całej sprawie.

Oskarżyciel francuski przejmuje pałeczkę podczas podsumowania całości zeznań oskarżonego mówiąc, że obrona nie może z pewnością skarżyć się na krępowanie swoich praw do swobody w wydawaniu oświadczeń, z czego korzystała bardzo często. Mimo wszystko mnogość materiałów przedstawionych podczas procesu nie była wystarczająco przekonująca, by zmieniło to zdanie obecnych o winie świadka co do popełnionych zbrodni wojennych.

Przewodniczący podsumowując zeznania Goeringa stwierdza, że ten praktycznie przedstawił całą historię reżimu od początku do końca. Trybunał zezwolił na tak rozległe wyjaśnienia dla dobra procesu. Pozostali oskarżeni będą zmuszeni ograniczyć się wyłącznie do punktów koniecznych do wyjaśnienia swoich własnych oskarżeń.

Podczas swojej mowy końcowej adwokat Goeringa, dr Stahmer, odczytuje wyjątki z książki Winstona Churchilla, w której ten pisze m.in. o podziwie dla gorącego patriotyzmu Adolfa Hitlera. Prokuratura amerykańska zgłasza protest twierdząc, że nie widzi związku pomiędzy prywatnymi opiniami premiera Wielkiej Brytanii z początku lat trzydziestych i sednem dzisiejszego procesu. Mimo tego przewodniczący dopuszcza odczytanie kilku fragmentów.

Prokurator Jackson zgłasza oficjalny sprzeciw i domaga się, by nie odczytywać wszystkich zgłoszonych do sprawy dokumentów twierdząc, że w tej sytuacji proces musiałby trwać kolejnych kilka miesięcy. Przewodniczący rozstrzyga to w ten sposób, że odczytane będą wyłącznie najistotniejsze ustępy z przedstawianych materiałów.

Popołudniowa sesja przynosi początek sprawy Rudolfa Hessa. Obrona oskarżonego komunikuje, że ten poczuwa się do odpowiedzialności za wszystkie prawa i dekrety podpisane jego ręką.

#norymberga #procesynorymberskie #necrobook
  • Odpowiedz