Wpis z mikrobloga

Czy zjawisko „wiecznego potępienia” istnieje w głównym kanonie pisma świętego? Bo sama idea wydaje mi się być tak #!$%@?ńska, że ja nie mogę xD Imo każdy kto szczerze żałuje, zasługuje na przebaczenie. Oczywiście na ziemi możemy dać karę np dożywocia i to jest imo sprawiedliwe. Ale dac karę wiecznosci? Wiecznego cierpienia? Przecież jak minie 100 miliardów lat to to wieczne cierpienie się nawet nie zacznie XD Ryje mi to beret i jest rzeczą, której nie trawie w religii chrześcijańskiej.
#teologia #religia #kosciol #kiciochpyta
  • 5
@UderzenieGrzmotu dla mnie cały ten koncept, że masz być taki a nie inny bo inaczej piekło (czyli nagroda jest brak kary) jest beznadziejny. A na to stawia kościół - ciągle przypomina, że piekło. Tak samo te kazania, że ludzie nie chodzą do kościoła i są źli - kierowane do tych co są w kościele.

A abstrakcja jest dla mnie też koncepcja nieba - przeciez tam musi być koszmarnie nudno
@UderzenieGrzmotu: Istnieje jak najbardziej. Ale no ja osobiście nie jestem w stanie tego przyjąć dosłownie. Moim zdaniem chodzi o to, że dla człowieka grzesznego, czy mówiąc inaczej złego, nie ma innej perspektywy niż właśnie wieczne cierpienie. Dlatego żeby móc opuścić ten stan, trzeba się po prostu zmienić i stać się kimś zupełnie innym, czy jak to Biblia mówi narodzić się na nowo i stać się nowym stworzeniem.

'A był pewien człowiek
@UderzenieGrzmotu: A no i w sumie zapomniałem wyjaśnić o co chodzi z tym nowym stworzeniem w kontekście pytania o piekło. A chodzi mi właśnie o to, że skoro człowiek żeby być zbawionym musi na nowo się narodzić, to oznacza również, że jego stary człowiek, czy inaczej jego przeszłość i to kim był wcześniej idzie w zapomnienie, a On staje się kimś zupełnie innym, czy jak to Biblia mówi nowym. Stąd właśnie
Czy zjawisko „wiecznego potępienia” istnieje w głównym kanonie pisma świętego?


@UderzenieGrzmotu:

Nie. Los wszystkich ludzi jest od dawna nam znany. Śmierć, tak. Wieczne cierpienie w piekle, nie.

Rdz 3:19 "W pocie oblicza twego będziesz jadł chleb, aż wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz."*

Kzn 3:19,20 "Bo los synów ludzkich jest taki, jak los zwierząt, jednaki jest los obojga. Jak one
@UderzenieGrzmotu: w większości religii istnieje koncepcja piekła, z tym, że w buddyzmie nigdy nie trafisz tam na wieczność, w judaizmie bardzo się trzeba postarać na wieczność w piekle, większość ma tam trafić tylko na maksymalnie 12 miesięcy jeśli byli bardzo grzeszni, jak nie trafisz do piekła to reinkarnujesz (jak w buddyzmie), albo zmartwychwstajesz już na wieczność, tylko chrześcijaństwo i islam mają taką surową eschatologię