Wpis z mikrobloga

Jakie dokumenty muszę dostarczyć księgowej do pita jeśli chce sobie "wrzucić w koszty" zakup krypto na giełdzie #binance ? W ciągu całego roku dokonałem kilku wpłat kartą na giełdę (kupując usdt za złotówki). Czy wystarczą zwykłe potwierdzenia przelewu z mbank czy potrzebny jest jakiś wyciąg z konta binance? (jeśli tak to gdzie go znajdę?). Parę dni temu jakiś Mireczek wrzucał posta o generowaniu pliku z transakcjami, ale tych tabelek .xlsx przecież nie wydrukuję. Z góry dzięki za info ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bitcoin #kryptowaluty #pit #podatki
  • 13
o jakich kosztach mówisz?


@UnitrA: pomniejszeniu podatku w przyszłości przy wypłacie crypto na pln.

Rozumiem że podliczam sobie ile tam wpłaciłem razem przez rok i podaję info księgowej? Ale trzeba to potwierdzić jakimiś dokumentami? No bo chyba US nie uwierzy po latach na słowo że tam kiedyś wpłaciłem sobie na giełdę 20k.
@emjot86: a jak to wygląda na jdg? nie chcę tego sobie odliczać od dochodu teraz tylko po prostu żeby w przyszłości nie płacić tego haraczu 19% od całości tylko od zysku.
Liczy się że moment zakupu krypto a nie wpłaty na giełdę.


@Creamfields: tyle że ja wpłacając na giełdę automatycznie kupowałem usdt które też jest krypto. Na binance nie ma plnów przecież.
@De_Fault: generowanie historii dotyczącej zakupów przez wpłaty kartą opisaliśmy u nas na stronie: https://rozliczkryptowaluty.pl/rozliczanie/binance/#historia-kupna-sprzedazy

Do kontroli warto mieć zachowaną kopię wszystkich transakcji, ale do PIT nie trzeba nic załączać.

W przypadku JDG wygląda obecnie to tak samo jak w przypadku osób fizycznych. Tak jak napisał @emjot86 - uwzględnia się to w PIT-38 w zyskach kapitałowych (sekcja walut wirtualnych).

@UnitrA: no chyba, że giełda postanowi zrobić exit scam ( ͡°