Wpis z mikrobloga

#sylwester #sylwesterzwykopem #prawo #polska

Kodeks Wykroczeń:
Art. 51 § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicz­nym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działa­jącej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

(Zwróćcie uwagę na to, że nie ma wg. prawa czegoś takiego jak "cisza nocna". Przepis odnosi się do dowolnej pory dnia i nocy.)

Ja wiem, że tego prawa nikt nie pilnuje. Wszyscy ci debile/troglodyci dziś o północy strzelają bezkarnie. Psy, koty, wiewiórki, itp. srają ze strachu, stare babcie budzą się z krzykiem, a i niejeden dziadek dostanie zawału...
Ale jakoś perwersyjnie pociesza mnie fakt, że któryś z tych strzelaczy-petardziarzy straci w tę niezwykle ciepłą, jak na tę porę roku grudniowo/styczniową noc rękę, a inny choćby tylko dwa palce... Za rok, gdy będą kończyć długą i bolesną rehabilitację, pewnie nie zakupią petard. A jeśli już, to jedną ręką.

Wszystkiego dobrego w 2023 roku, Mirki i Mirabelki.
Pobierz mort555 - #sylwester #sylwesterzwykopem #prawo #polska

Kodeks Wykroczeń:
Art. 51 ...
źródło: comment_1672529995IPJqlw7N1zcaQcZ32tY42S.jpg
  • 12
@mort555: na pewno te stare babcie i dziadki nie wiedzą co się dzieje od wielu lat 1 stycznia o północy. Kek, mam nadzieję że ten wpis nie jest nawet w 1% na poważnie XD
@Zeiss: Nie ma czegoś takiego jak "zwyczajowo przyjęte hałasowanie". W Polsce nie obowiązuje prawo zwyczajowe, a bardziej idziemy w stronę prawa rzymskiego, gdzie przepis jest przepisem w literalnym jego brzmieniu.
@mort555: nie masz pojęcia o czym piszesz, przejrzyj orzecznictwo to może zmądrzejesz. Hałasowanie w sylwestra na ogół nie stanowi wykroczenia, musiałoby chyba dojść do srogiej przesady, np. jazgot o 6 rano czy coś w tym stylu.
Jeszcze sprawdź kiedy można, wg prawa, w Polsce puszczać fajerwerki. Okaże się że "bezkarność" jest uzasadniona


@Luk1N: No to wskaż mi proszę przepis, który umożliwia "Januszowi" na osiedlu, w środku nocy, strzelać bezkarnie fajerwerkami.
przejrzyj orzecznictwo to może zmądrzejesz. Hałasowanie w sylwestra na ogół nie stanowi wykroczenia,


@Zeiss: Zatem poproszę o podstawę prawną, czy też odnośniki do tegoż orzecznictwa. Bowiem jak dla mnie, strzelanie petardami w Sylwestra (indywidualnie, np. na osiedlu w dużym mieście) wciąż wyczerpuje znamiona czynu karalnego z Art. 51 § 1. KW.
@mort555: Proszę bardzo:
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 2 grudnia 1992 r., III KRN 189/92

1. W ujęciu normatywnym przyjętym przez ustawodawcę w przepisie art. 51 § 1 KW, wybryk, to zachowanie się, jakiego wśród konkretnych okoliczności czasu, miejsca i otoczenia ze względu na przyjęte zwyczajowo normy ludzkiego współżycia nie należało się spodziewać, które zatem wywołuje powszechne negatywne oceny społeczne i uczucia odrazy, gniewu, oburzenia. Wybryk charakteryzuje więc
Proszę bardzo:


@Zeiss: Dziękuję i biorę pod rozwagę. Aczkolwiek "wybryk", w rozumieniu przytoczonego Wyroku występuje tu niejako w oddzieleniu od "hałasu", itd. - w kontekście Art. 51 KW.

nie może być uznany za "wybryk" czyn, który [...] wręcz wzbudza - w odbiorze powszechnym - oceny akceptacji, choćby milczącej zgody, aprobaty, podziwu lub uznania.


No i ja tu widzę "regułę kolizyjną", czyli sprzeczność pomiędzy prawem stanowionym, a wyrokiem SN.
No, ale nie
to uczą o tym na pierwszym roku.


@wutermelon: Ciekawe, że czegoś takiego uczą na pierwszym roku. Czy chodzi o pierwszy semestr Prawa i "Prawo Rzymskie"? Czyżby na tych chudych jak rosół z kostki Winiary wykładach (niezależnie od uczelni) uczą tego, że "somsiad-Janusz" może mi bezkarnie napitalać petardami w środku nocy, w Sylwestra (lub w inny dowolny dzień roku), dwa metry od mojego okna, bo jest jakiś tajemniczy wyjątek od reguły prawa
Pobierz mort555 - > to uczą o tym na pierwszym roku.

@wutermelon: Ciekawe, że czegoś takie...
źródło: comment_1672603333mwSpKsXSxz2FKZaFLk9OXJ.jpg