Wpis z mikrobloga

Wiem że na optymalizację już za późno, ale zastanawiam się czy zapłaciłbym podatek w takiej sytuacji. Z zamkniętych pozycji wychodzi mi że jestem na minus a na IKE mam jakąś pozycję na sporym plusie. I teraz czy jak na IKE zamknę tą pozycję i wypłacę kasę, to ten zysk z IKE wchodzi do tej puli ze startą i nie zapłacę podatku od tej zamkniętej pozycji na IKE?

#gielda #ike
  • 6
@card_man:

W pozostałych przypadkach zwrot środków z IKE jest opodatkowany. W takiej sytuacji (np. rezygnacji z oszczędzania na IKE) od wypłaconej kwoty jest pobierany podatek w wysokości 19% od dochodów kapitałowych. Poborem takiego podatku zajmuje się płatnik, czyli instytucja zarządzająca indywidualnym kontem emerytalnym. Oznacza to, że w przypadku wypłaty całości lub części zgromadzonych środków posiadacz konta nie musi przejmować się kwestiami rozliczeniowymi podatku czy ujmować takich kwot w zeznaniu rocznym.

Tu
@card_man: tylko po 65 roku życia wpłacając przynajmniej 5 lat z rzędu możesz wypłacić bez podatku. Generalnie wypłata z ike poza koniecznością nie ma sensu wcześniej
@card_man: jeśli po sprzedaż wszystkiego masz na ike więcej niż wpłaciłeś to zapłacisz podatek od tego zysku, w przeciwnym wypadku nic nie zapłacisz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bb89: w sumie wypłata z IKE wcześniej jest przezroczysta - to samo byś miał i zapłacił z giełdy poza IKE. A dokładniej prawie przezroczysta - może być tak, że reinwestowaniem dywidend osiągniesz lekko więcej niż na zwykłym koncie