Wpis z mikrobloga

@Hababubu to nie tylko szybsze zadanie drożdży ale i szybsze chłodzenie, więc przerwanie chmielenia, dzięki temu masz powtarzalny proces i wyniki bardziej zbliżone do przepisu (Chmielenie na aromat ma o wiele lepszy rezultat gdy szybko schodzisz). Nie mówiąc o czasie.
@ciezkiwybor: No właśnie z tą ceną też się zastanawiam. Patrzyłem na Allegro to są właśnie takie za 150 ale i takie za 800. I pytanie jak duża będzie różnica w skuteczności chłodzenia między nimi?
@Hababubu: najlepsza jest przeciwbiezna albo wymiennik plytowy, ale to juz sa spore koszta. Z zanurzeniowych najlepiej kupic karbowana, bo taka ma najwieksza powierzchnie styku z brzeczka, przez co chlodzi wydajniej niz klasyczna z rurki. Przy karbowanej schlodznie 20-22l przy aktualnych temperaturach wody to jakies 15-20 min. Jak chcesz karbowana to ten gosciu robi super robote:
https://www.piwo.org/forums/topic/22559-ch%C5%82odnica-zanurzeniowa/page/9/#comment-559246
ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi. Dzisiaj się wybiorę do Browinu, i będzie akurat na sylwestrowe warzenie ;)
@ciezkiwybor - Myślę że zdecyduje się jednak na zwykłą, ze względu na dostępność od ręki i dość blisko ode mnie ;)
@Hababubu: Jest to do zrobienia ale trzeba będzie bardziej kombinować przy chmieleniu. Mógłbyś np. wrzucić worek lodu żeby przerwać izomeryzację, a potem spokojnie poczekać na 20C.
@Hababubu: Hej, warto korzystać z chłodnicy może to nie jest najważniejsza rzecz na początek, ale z czasem na pewno warto zainwestować. Oprócz skrócenia czasu na warzenia ważne są też aspekty typu DMS czy zakażenie. Co od wyboru to najbezpieczniej zanurzeniowa, czy nierdzewka gładka czy karbowana czy może miedziana kwestia portfela. Co do przeciw bieżnej lub wymiennika to jest to najbardziej wydajna metoda, ale wymaga pompy (no można grawitacyjnie, ale to nie