Wpis z mikrobloga

Zaorać zabić spalić Socket 1700. Pacjent i7 13700k, przy 100% użycia było 98-100 C przy 1,27V, po zamontowaniu ramki Thermalrighta 85-88 C. Kurde żałosne, płacisz 1k za płytę, 2k za proca, chłodzenie AiO, a i tak musisz ratować sytuację ramką od chińczyka za 9$. Inna sprawa, że mój docisk w płycie był naprawdę bardzo mocny.

Teraz chyba ostatnia rzecz z tym komputerem. Mam 2 komplety RAMu:
Patriot Viper Steel 64GB (2x32GB) DDR4 3600MHz CL18 (PVS464G360C8K) | Kości Hynix, dual rank
Patriot Viper Steel 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz CL18 (PVS432G360C8K) | Kości Samsung, single rank

Jak włożę komplet 64 GB - XMP działa ok na 1,35V, 0 błędów memtest
Jak włożę komplet 32 GB - XMP działa ok na 1,35V, 0 błędów memtest
Jak włożę oba na 1,35V - memtest sypie milionem błędów, programy potrafią same się wyłączyć, zaliczyłem nawet BSoD
Jak włożę oba na 1,40V - memtest daje kilka błędów, nic mi się nie wyłączyło do tej pory, ale pewnie może
Na 1,45V nie startuje.
Bez XMP oba komplety działają na 2666 Mhz, 0 błędów.

Da się coś z tym zrobić, żeby 96GB działało z XMP? Może powinienem gdzieś jeszcze podnieść napięcie, żeby to działało bez błędów. Nie będę ukrywał, nie znam się na tym. Może jest jakiś poradnik podkręcania RAMu?
Będę używał komputera do generowania modeli 3d, potrafi trwać to kilkanaście godzin. Szkoda byłoby tracić czas na problemy z pamięcią.
I tak, potrzebuję dużo RAMu.

#pcmasterrace #intel #komputery
  • 6
przy 100% użycia było 98-100 C


@PBuzz: Bo domyśle ustawienia na płytach głównych dla 13 gen to ustawienia OC i to bez powerlimitu. I to często dość agresywne OC, przez co z auto mocno podbija napięcie. W syntetyku na takich ustawienaich zawsze ci wskoczy na 100c.
Ja osobiscie swojego 13900k ograniczyłem do normalnych ustawień, wszystkie OC pozmieniałem. ie robie czesto syntetykow ale dla sysntoetykow ustawiłem powerlimit aby na 100c nie wchodzic
Da się coś z tym zrobić, żeby 96GB działało z XMP?


@PBuzz: Ustaw XMP, po czym manulanie obniż nie co taktowanie. Zamiast 3600MHz ustaw trochę niżej. Nie dotykaj innych parametrów pamięci.
@PBuzz: Ale co jest nie tak z tą temperaturą? Pracuje na 100% i tak ma być. Ile razy słyszałeś o procesorach które się zagotowały przy normalnym użyciu i z włączonymi zabezpieczeniami?