Wpis z mikrobloga

Mirki, szukam jakiegoś serwera plików do domu. Czy lepiej kupić gotowca qnap lub synology, czy złożyć coś samemu na bazie jakiegoś terminala?
Potrzebny mi jest do zastosowań domowych tj. zdjęcia, filmy, backupy. Miło by było jakby można na nim postawić coś w kontenerach (vpn, pi-hole, plex, etc.), obsługa wake on lan. Zależy mi również na niskim zużyciu energii. Odnośnie do dysków to podejrzewam, że jakieś serwerowe byłyby najlepsze. Warto patrzeć na coś z niskim przebiegiem czy nie zawracać sobie tym głowy. Dobrze byłoby zmieścić się w 1-2k z dyskami, ale rozważę, zwiększenie budżetu, jeśli będzie warto.
Z tego co czytam to dobrą bazą jest synology d220+ z uwagi na możliwość dołożenia ramu i oprogramowanie synology.
#nas #synology
  • 14
@GlupiPajonk: Masz jakiś konkretny terminal na myśli? Nie mam problemów z budową komputera, linux również nie jest mi obcy, ale kompletnie nie mam pojęcia jaki sprzęt dobrać. W jakim terminalu będzie miejsce, żeby dyski zamknąć w środku? I jaki nie będzie zbyt prądożerny względem gotowca. Może ktoś z tu obecnych zbudował coś niedawno i mógłby się podzielić wiedzą. A może ktoś jest zwolennikiem gotowca i może doradzić zestaw.
@TataStifflera mam terminal od WYSE, jednak on jest mało odpowiedni. Słaby procesor i tylko 1 port Sata bez możliwości wpięcia dysków 3,5. Wpisz w allegro terminal i szukaj czegoś z potrzebną Ci ilością portów Sata i posiadający wyjście 12v.
Co do Plexa, to jeśli będziesz posiadał na serwerze filmy w rozdzielczości 4K + HDR, to zapomnij o plynnym transkodowaniu w czasie rzeczywistym..., a tym bardziej na jakimś terminalu Wyse czy Futro...
Musiałbyś mieć naprawdę mocny serwer ze sprzętowym transkodowaniem.
Co do transkodowania, to możesz wykorzystać NVidia Shield jako server plex, co da sobie z tym radę, ale to dodatkowy koszt..., więc lepiej tą NVidia Shield używać jako odtwarzacza.
Oczywiście, można na
@masqar: możesz mi powiedzieć czym jest to transkodowanie ? Często ktoś o tym piszę w kontekście płex ale nie do końca rozumiem. Obecnie mam stary nas WD i odtwarzam filmy po dlna w sieci lokalnej. Po co miałbym coś z tym filmem robić skoro tv ogarnia odtwarzanie ?
@sqbi_ No właśnie, jeśli nie będziesz nikomu czy udostępnuał sobie filmów z swojego serwera z poza swojej sieci, to tak prawdemówiąc Plex Ci nie jest do niczego potrzebny. Wystarczy DLNA lub jakiś odtwarzacz co to ogarnia w sieci lokalnej za pomocą SMB lub NFS.
A transkodowanie, to właśnie polega na tym, aby materiał audio-video był hak najszybciej przesłany drogą internetową, więc zostaje zamieniona jego jakość na mniejszą jak rozdzielczość, bitrate obrazu jak