Wpis z mikrobloga

Pytanie do osób, które projekty wysyłają do druku. Fonty konwertujecie na krzywe czy osadzacie w dokumencie? Why? Drugie pytanie - przygotowujecie pliki w .PDF czy TIFF czy tozależyzm?

#grafika #dtp
  • 14
("spłaszczam" przezroczystością)


@Inboxie: Tego nie rozumiem. Rasteryzujesz tekst?

@z--x: Pytam, bo tekst po skrzywieniu może mieć zwalony hinting. Czy jakościowo plik z osadzonym fontem nie jest lepszym rozwiązaniem. Jakieś prawne przeciwwskazania, że drukarnie piszą o tych krzywych?
@Logytaze: no dodaję warstwę z białym prostokątem i ustawiam go jako przezroczysty, w opcjach spłaszczania daje 100% wektor, rozdzielczość 1200ppi dla wektora i tekstu i 300 ppi dla siatki i gradientu, zaznaczam konwersję tekstu i obrysów na krzywe i tyle. Nic się z tekstem nie dzieje, jest dokładnie taki jaki powinien być 1:1.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Logytaze: Wysyłam do druku głównie pdf, fontów nie krzywię i nie mam żadnych problemów. Tiffy robię czasami w przypadku dokumentów jednostronicowych - jakieś plakaty, ścianki targowe itp.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Logytaze: "krzywienie przezroczystością" to taki myk z Indesign przy zapisie pdf w standardzie do druku. Pdf z ustawieniami drukarskimi nie obsługuje przezroczystości w dokumencie i zamienia takie miejsca na bitmapy, żeby wszystko było zgodne z oryginałem wektoryzuje także osadzone fonty. Umieszczając drobny przezroczysty element gdzieś na marginesie, wymuszasz na programie wektoryzację wszystkich tekstów - nie musisz się bawić ręcznie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Logytaze: Rasteryzacja warstw w Affinity to chyba jeszcze co innego - w tym programie bitmapa na warstwie jest osadzona bezstratnie (jest kilka typów warstw) np. pomniejszone zdjęcie i dopiero przy edycji jest rasteryzowane (typ warstwy image layer zmienia się na pixel layer). Przy eksporcie wszystko co osadzone jest zrasteryzowane do zadanego rozmiaru. Oczywiście mogiem się mylić ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Logytaze: A jeszcze odnośnie wymogów drukarni co do krzywienia fontów - wydaje mi się że to zostało jeszcze ze starych czasów jak klienci wysyłali pliki źródłowe cdr, ai czy inne i chłop od naświetlarki sam przygotowywał pliki postscriptowe do świecenia (po otwarciu projektu nie miał fontów od klienta). Jak się pojawiły pdf z osadzonemi fontami problem nie występuje, bo to kontener ze wszystkim co potrzebne do wyświecenia. Oczywiście mogiem się mylić
@Logytaze: krzywie, ale to raczej z przyzwyczajenia niż to teraz konieczne - nakrzywiłem się wszystkiego jak w spożywce robiłem i elektronice swojego czasu - tozależyzm - bo zależy dla kogo i gdzie wysyłam, jak mały nakład to płaszcze na 600 i elo, potem dostajesz @ z drukarni dlaczego na 600 bo jak oni skalują na 300 to się rozmywa i #!$%@?ą się o jakąś nieistniejąca komprese na zdjęciu, mają czas przed