Wpis z mikrobloga

Kilka lat temu nosiłem na próbę soczewki, byłem na badaniu w salonie-sieciówce, dostałem parę różnych na próbę, ale każde mnie w jakiś sposób drażniły (mam dość suche oczy) i ostatecznie zrezygnowałem. Chciałem spróbować znowu - mogę sobie sam wybrać jakieś soczewki i kupić na próbę, czy lepiej iść na kolejne badanie?

Mam wrażenie że w salonach zawsze polecają swoje własne marki, ale z 2 strony po tym poprzednim badaniu nie dostałem żadnego info o krzywiźnie oka, średnicy soczewki ani nic, tylko jakieś losowe pary na próbę, każde miały inne parametry xd To zawsze tak wygląda?

#soczewki #okulary #medycyna
  • 8
@Arl0: no to trochę lipa jak każda miała inne paramtetry bo chodzi o to, żeby dobrać odpowiednie dla twojej wady. Pójdź do innego optyka, powiedz, że chcesz soczewki założyć i na wynikach powinieneś dostać listę parametrów dla każdego oka: wadę, cylinder i oś. Ja noszę z Acuvue Oasys dla astygmatyków i generalnie jestem zadowolony. Wiadomo, że po całym dniu noszenia soczewek oczy będą suche, ale zawsze można kupić krople do oczu
@Arl0: idź do normalnego okulisty. Co to w ogóle za mierzenie soczewek, jak oko jest nieprzyzwyczajone, to każde będą drażniły - to w końcu obce ciało w oku. Mi okulista dobrał elegancko, chociaż na początku też było niewygodnie.
@cdawid1: nie no wadę znam, nie mam astygmatyzmu akurat, więc u mnie to proste. Chodziło mi o parametry krzywizny i średnicy, bo tego nie znam, ale właśnie poprzednio mi tego nikt nie dobierał.
@min_borda: a okulista sprawdzi cokolwiek poza wadą wzroku? Bo jak ma mi zwykłe badanie zrobić, to niczego nowego się nie dowiem, nie zmienia mi się wada już od chyba 5 lat :)
@Arl0: szczerze mówiąc, sam nie wiem jaką te moje soczewki mają średnicę, bo zawsze biorę te same, co do krzywizny to warto to sprawdzić, u optyka powinni ci to podać. Później to może być właśnie kwestia prób i testowania na własnych oczach, choć czasem jak zakładam nowe soczewki z opakowania to też lekko uwierają bo się muszę dostosować do oka itp.
@Arl0: ale wiesz, że mocy soczewek nie wybierasz takich, jaką masz wadę, prawda? Poza tym trzeba dobrać krzywą BC i średnicę soczewki, żeby była dopasowana do gałki ocznej. Jak widać, w salonie, w którym byłeś, mieli wywalone na te parametry. Także ja polecam wizytę u okulisty w celu dobrania soczewek.

Ja przynajmniej jestem zadowolona z soczewek dopasowanych przez okulistę, chodziłam w okularach jakieś 8 lat, na soczewki zmieniłam 10 lat temu