Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do mojego poprzedniego wpisu o odpowiedzi WCR w Sieradzu na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, publikuję odpowiedź z Watchdog Polska. Może się komuś przydać, jeśli dostanie podobne wezwanie. Ja już wiem, co napisać.

Watchdog Polska:

Wezwanie Pana do wykazania szczególnie uzasadnionego interesu publicznego oznacza, że Szef WCR w Sieradzu najprawdopodobniej zmierza do wydania decyzji administracyjnej o odmowie udostępnienia informacji, powołując się przy tym na przetworzony charakter informacji (art. 3 ust. 1 pkt 1 Ustawy o dostępie do informacji publicznej).

Pojęcie „informacji przetworzonej” nie zostało zdefiniowane w u.d.i.p. Orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczących tej kwestii jest bardzo szerokie. Podkreśla się w nim m.in., że informacja przetworzona to jakościowo nowa informacja, niebędąca w posiadaniu organu i przygotowana specjalnie dla wnioskodawcy, zgodnie z wskazanymi przez niego wytycznymi.

Udostępnienie informacji publicznej przetworzonej uzależnione jest od istnienia szczególnie uzasadnionego interesu publicznego. W praktyce wykazanie go jest bardzo trudne. Wymaga po pierwsze uzasadnienia szczególnej wagi tematu o który Pan pyta oraz jego znaczenia dla szerokiego grona obywateli. Ponadto konieczne jest wskazanie w jaki sposób zamierza się wykorzystać daną informację oraz czy posiada się realne możliwości jej wykorzystania dla ogółu.

Odpowiedź na wezwanie do wykazania szczególnie uzasadnionego interesu publicznego nie jest obowiązkowa. Zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej oraz orzecznictwem sądów administracyjnych, to obowiązkiem podmiotu zobowiązanego do udostępnienia informacji jest po pierwsze wykazanie, że żądana informacja ma przetworzony charakter, a po drugie, że w sprawie nie zachodzi szczególnie uzasadniony interes publiczny (tak m.in.: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 stycznia 2006 r. IV SAB/Wr 40/05). Mimo to zalecam odpowiedzieć na wezwanie i podjąć próbę wykazania szczególnie uzasadnionego interesu. Ponadto w piśmie zalecam wskazać, że w Pana opinii żądane informacje mają prosty a nie przetworzony charakter, a w związku z tym, zgodnie z art. 2 ust. 2 Ustawy o dostępie do informacji publicznej organ nie ma podstaw do ustalania w tej sprawie istnienia interesu prawnego lub faktycznego.

Jeżeli Szef WCR rzeczywiście wyda decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia informacji, to będzie Pan miał możliwość odwołania się od niej do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Po lekturze uzasadnienia ewentualnej przyszłej decyzji, będę mógł udzielić Panu szczegółowej porady w tym zakresie.

@CryptoPump (chciałeś, by cię wołać)

#obowiazkowecwiczeniawojskowe
  • 4