Wpis z mikrobloga

#sysadmin #windowsserver #windows #it

Czy windowsowa (Server 2022) implementacja software'owego RAID-u jest spoko czy lepiej skorzystać ze sprzętowego kontrolera (PERC H745, nie żadne fakeraidy)?

I drugie pytanie w podobnej sprawie: Storage Spaces - działa w porządku? Są z tym jakieś problemy? Jak rozumiem to windowsowy odpowiednik linuksowego LVM. Proszę o wyprowadzenie z błędu w razie czego:)
  • 13
@wonsz_smieszek: Microsoft storage spaces to bardziej odpowiednik vmware vsan czy cisco hyperflex. LVM osobiście tylko kojarzę ale chyba jest prostszy z założenia od tego cuda.Software defined storage od Microsoft jest nawet ok, ale jak w każdym takim przypadku warto mieć ready node dla wdrażania tego bo jak coś się pier… to potem lecisz na księżyc jak próbujesz to stawiać na niby kompatybilnym ale nie sprawdzonym sprzęcie.
@wonsz_smieszek: Na Windowsie poszedłbym w hardwarowy RAID na kontrolerze z akumulatorem.
Nie wiem jaką masz charakterystykę użycia.
Nie ryzykowałbym softwarowego RAIDa na Windows jeżeli zapisujesz duże porcje danych (które mogłyby pozostać w RAM i nie zostać zrzucone na czas na nośniki).
W RAIDa chcesz spinać HDD czy SSD?
@wonsz_smieszek ja tam używam Storage spaces od lat i w sumie jestem zadowolony, hardware raid nie daje mi tego poziomu raportowania na poziomie systemu. Co ma na tym stać? Jak coś wymagającego krytycznej wydajności to zrób testy najlepiej z pomocą diskspd i zobacz co z nich wyniknie
@sirpingus: tutaj akurat chodzi o zwykły raid 1 (mirror) z dwóch HDD po 16 TB - celem jest głównie przyspieszenie odczytu, w dużej mierze sekwencyjnego, a dodatkowo ochrona przed awarią. Nie będzie to dysk z systemem operacyjnym, tylko typowe miejsce na dane, które nie są krytyczne, ale zawsze spoko jak nie zginą.

@Koliat: o SS pytam przy okazji, bo chodzi o inną sprawę niż powyżej (100 lat nie miałem maszyny
@wonsz_smieszek no storage spaces na serwerze ma kilka fajnych opcji które możesz rozważyć - wspiera tiery, tj możesz skonfigurować kilka dysków nvme jako "cache" dla danych, a reszta na HDD i te najczęściej używane bloki danych byłyby na flashu, a reszta na cold storage

https://techcommunity.microsoft.com/t5/core-infrastructure-and-security/storage-spaces-how-to-configure-storage-tiers-with-windows/ba-p/256700

Tu masz fajny overview tego co można zrobić. No i jeszcze możesz od razu odpalić deduplikacje danych też
@Koliat: dzięki, tak czytam i właśnie widzę, że w zasadzie to robi dużą część tego, co oferuje oprogramowanie takie typowo chodzące na macierzach. Być może jakiś sens miałby nawet taki tiering na zasadzie, że mam część dysków podłączonych do wolniejszego kontrolera, a część do szybszego. Do przemyślenia. W każdym razie pod Linuksem trudno byłoby to osiągnąć inaczej niż kombinacją paru różnych rzeczy, niekoniecznie bezbłędnie współpracujących ( ͡° ͜ʖ ͡
@Koliat: jeszcze krótkie pytanie z innej beczki, już nie służbowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chciałem rodzicom wymienić system operacyjny na win 10/11, bo mają jeszcze siódemkę na jednym kompie. Orientujesz się może gdzie i za ile mniej więcej warto kupić wersję legalną? Na Allegro rozrzut cenowy jest od kilkudziesięciu zł, przez jakieś pendrajwy z win10 (wtf), wersje po 300 zł, aż po podchodzące pod 1000. Co jest
@wonsz_smieszek do domu zrób sobie zwykły upgrade za darmo imo jak jest siódemka, , powinien się aktywować. Technicznie trzeba było upgrade zrobić gdzieś w 2016 ale MS dał ciche przyzwolenie na późniejsze upgradey. Przy firmie najtaniej by wyszło upgrade z Business Premium Microsoft 365, żeby mieć jakąś podkładkę.

Nowy Windows kosztuje kilkaset zł, te wszystkie klucz soft express czy inne gówna to lewizna jest ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Koliat: no właśnie już mi tutaj jeden cumpel podpowiedział, że nadal można aktywować licencją siódemki. Tego się nie spodziewałem, ale to dobra wiadomość na święta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli z jakiegoś powodu się nie uda, to pewnie kupię im po prostu nowego (poleasingowego) kompa za parę stów i Windows wyjdzie gratis ( ͡° ͜ʖ ͡°)