Wpis z mikrobloga

  • 16
2739 + 1 = 2740

Tytuł: Imię róży
Autor: Umberto Eco
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★
Tłumacz: Adam Szymanowski, Stanisław Kasprzysiak
Wydawnictwo: Noir sur Blanc, Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 756
Forma książki: książka, audiobook
Jedna z tych książek, które czytałem jako dzieciak, w podobnym wieku obejrzałem ekranizację, ale doceniłem dopiero teraz czytają po 30tce.

Fabuła nie jest wybitnie skomplikowana, w opactwie benedyktynów wydarza się morderstwo jednego z mnichów, do którego wyjaśnienia opat zaprasza Wilhelma z Baskerville. Wilhelm przybywa z uczniem Adso z Melku i zabierają się za rozwikładnie zagadki tajemniczej zbrodni. Tu pierwsza dygresja, mam wrażenie, że z nazwiska nowicjusza można by zrobić drinking game, bo pada tak często, że mało kto dotarł by do końca książki. Razem z tą dwójką podążymy tropem mordercy wypatrując poszlak zostawianych przy kolejnych zwłokach. A wszystkie tropy zdają się prowadzić do biblioteki.

Ciekawym zabiegiem jest podzielenie książki na dni i pory dnia, dzięki czemu możemy z łatwością oszacować gdzie nasi bohaterowie są i kiedy. Napisana jest świetnie, a rozprawy filozoficzne i teologiczne nadają jej wyjątkowy klimat, od którego po zanurzeniu trudno się uwolnić.

Troszkę jej zabrakło do 10/10 i to chyba za sprawą dość nierównych bohaterów, z samym Wilhelmem na czele. Czytało się ją świetnie i choć z początku mamy wrażenie, że będzie kryminałem, to samego kryminału prawie w niej nie ma.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
345/2022
#bookmeter #literaturapieknabookmeter
Pobierz ali3en - 2739 + 1 = 2740

Tytuł: Imię róży
Autor: Umberto Eco
Gatunek: literatura...
źródło: comment_1671036332VndhvouNOlCh5CFPwS2x0P.jpg
  • 2