Wpis z mikrobloga

Dni 63-64, niestety redakcja dziennika zamiast dobrych opisów z Norymbergi wolała wciskać komunistyczną propagandę, dlatego też dzień 63 jest dość króciutki, a 64 jest moim dziełem, ponieważ w samej gazecie nie ukazał się jakikolwiek artykuł na jego temat.

Rabunek Niemców w Czechosłowacji

W środę oskarżyciel radziecki przedstawił przed trybunałem dowody dotyczące akcji rabunkowych Niemców na terenie Czechosłowacji. Według przygotowanych materiałów wyprawa hitlerowców była przygotowana zawczasu z polecenia Goeringa i to w najdrobniejszych szczegółach. Pierwsze oddziały niemieckie bezpośrednio po przekroczeniu granicy rozpoczęły plądrowania muzeów, publicznych galerii oraz zbiorów prywatnych. Wszystkie zrabowane dobra wysyłano pociągami do Rzeszy. Wysyłano także duże ilości żywności, materiałów żelaznych i urządzeń fabrycznych. Odczytany przez prokuratora materiał jest długi na 25 tysięcy słów.
******************
W czwartek kontynuowany był wątek dóbr kultury zrabowanych lub zniszczonych przez Niemcy. Prokurator skupił się między innymi na kradzieży niezwykle cennych artefaktów z Leningradu, gdzie Niemcy pozyskały chociażby wyposażenie pałacu cara Aleksandra I Romanowa, a także jego zbiór biblioteczny obejmujący 6-7 tysięcy książek w języku francuskim i około 5 tysięcy w języku rosyjskim.

Obfite zbiory zostały pozyskane na terenie Ukraińskiej Akademii Nauk, skąd skradziono choćby rzadkie manuskrypty z perskiej, abisyńskiej czy też chińskiej literatury, a także ukraińskie oraz rosyjskie kroniki. Były tam także cenne edycje dzieł Szewczenki, Mickiewicza i Franko. Biblioteka Korolenki w Kijowie także utraciła co cenniejsze egzemplarze, zaś wszystko, co uznano za bezwartościowe, zniszczono.

Zajęto się także kwestią nauczania w Czechach, przytoczono szczegóły na temat zamykania uniwersytetów oraz zwykłych szkół publicznych czy też ucinania dostępu do bibliotek czeskim studentom. Wyciągnięto też kwestię transferu do Niemiec cennych zbiorów bibliotecznych, a także zbiorów muzealnych.

Nie mogło także zabraknąć informacji o grabieniu i niszczeniu polskiej kultury. Rosyjski prokurator przedstawił podobnie jak w przypadku Czech kwestię zamykania polskich uniwersytetów i szkół, likwidacji polskiej prasy. Zajęto się sprawą bibliotek uniwersyteckich w Krakowie oraz Warszawie, skąd wywieziono wiele cennych zbiorów.

Zniszczono wiele cennych zabytków, można tutaj wymienić statuę króla polskiego Bolesława w Gnieźnie, a także innych wielkich polskich osobistości takich jak Chopin, Słowacki, Moniuszko, Kościuszko, Mickiewicz i wielu innych. Trybunałowi udostępniono listę 30 polskich bibliotek oraz 21 muzeów, które straciły swoje zbiory.

Później przyszedł czas na Jugosławię, gdzie hitlerowcy kompletnie zrównali z ziemią Bibliotekę Narodową w Belgradzie niszcząc tysiące ważnych dzieł kultury. Kompletnie lub częściowo zniszczono 112 instytutów naukowych i laboratoriów na terenie miasta.

Na deser oskarżyciel wymienił radzieckie straty, jeśli chodzi o kulturę. W mowie na ten temat wyszczególniono na ten przykład muzeum w Borodino, które zrabowano, a następnie spalono. Podobny los spotkał dom, w którym dawniej mieszkał kompozytor rosyjski, Czajkowski. Wymieniono także wiele innych przykładów rabunku i niszczenia artefaktów kultury rosyjskiej. Następnie ujawniono szczegóły dotyczące ukraińskich i białoruskich strat.

Na koniec nastąpiło podsumowanie wszystkich informacji zebranych przez oskarżenie rosyjskie i w tym miejscu przytoczono konkretne liczby. W ZSRR miało ulec zniszczeniu 1839 przybytków kultury, zaś do Niemiec miano wywieźć nawet 8 milionów książek. Zniszczeniu miało ulec 100 milionów pozycji dostępnych w publicznych bibliotekach. Zniszczono także 427 z ogólnej liczby 992 muzeów. W tym czasie został także puszczony film przedstawiający dowody zbrodni niemieckich przeciwko sztuce rosyjskiej.

#necrobook #norymberga #procesynorymberskie