Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (630)

Rosja
Rosyjscy okupanci walczący z Ukrainą zgłaszają liczne problemy z zaopatrzeniem wojsk. Jednocześnie rosyjski dyktator Władimir Putin ignoruje ich skargi. Dziennikarz stwierdził, że okupanci nadal skarżą się personelowi wojskowemu i ochotnikom na brak umundurowania i leków. Zapytał, komu można ufać – raportom Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej czy żołnierzom z pierwszej linii. „Nie można ufać nikomu, tylko mnie” – odpowiedział Putin. Dodał też, że omawia wszystkie kwestie z Ministerstwa Obrony. Zapewnia go, że problemów rzekomo jest coraz mniej i przestają być tak dotkliwe.
Źródło

Ukraina
Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak skrytykował organizacje międzynarodowe, w szczególności Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, za ich słaby wpływ na kwestię ukraińskich jeńców wojennych. Ukraina inicjuje utworzenie międzynarodowej misji monitorowania warunków i kondycji obywateli Ukrainy przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. Ukraina jest nie tylko zaniepokojona, ale i całkowicie niezadowolona z organizacji międzynarodowych, w szczególności z MKCK, który ma odpowiednie mandaty do odwiedzania więźniów. Jermak poinformował, że ukraińskie władze wezwały światowych rzeczników praw obywatelskich i organizacje międzynarodowe do przyłączenia się do międzynarodowej misji monitorowania warunków obywateli Ukrainy w rosyjskiej niewoli.
Źródło

Komisja Polityki Humanitarnej Rady Najwyższej zaleciła deputowanym ludowym poparcie projektu ustawy, która przewiduje zakaz działania kościoła Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie. „Patriarchat Moskiewski zostanie ostatecznie zdelegalizowany na Ukrainie! Komitet ds. polityki humanitarnej na swoim posiedzeniu właśnie zarekomendował odpowiedni projekt ustawy nr 8221” — napisał deputowany Żelezniak. SBU niedawno przeprowadziła serię przeszukań na terenie świątyń UKP Patriarchatu Moskiewskiego w czterech regionach i znalazła szereg dowodów współpracy z Rosją.
Źródło

Biorąc pod uwagę wpływy rosyjskie w Bułgarii jest to interesująca informacja: Zgromadzenie Ludowe (parlament) Bułgarii w piątek większością głosów zatwierdziło projekt decyzji o udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej i wojskowo-technicznej. Decyzję poparło 148 z 240 posłów. Przeciwko głosowało 46 posłów z prorosyjskiej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej i „Odrodzenia”, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Decyzja zatwierdza złożoną w listopadzie przez bułgarski rząd propozycję udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej. Chociaż jej lista jest oficjalnie utajniona, minister gospodarki i przemysłu Bułgarii Nikola Stojanow powiedział , że chodzi o broń strzelecką i amunicję.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka nie jest do końca zadowolony z warunków, na jakich rosyjski gaz jest dostarczany na Białoruś. Jego zdaniem, najważniejsze są nie koszty gazu, ale to, by jego cena była taka sama na Białorusi i w Rosji. Powiedział to na marginesie szczytu EUG w Biszkeku. W rezultacie, powiedział, jest nawet gotów zapłacić 1600 dolarów za 1000 metrów sześciennych, ale najważniejsze jest to, że Rosjanie muszą płacić tyle samo. Łukaszenka powiedział też, że jest zadowolony z rozliczeń w rosyjskich rublach.
Źródło

Litwa
W związku z pogarszającą się sytuacją w Ukrainie i rosnącą potrzebą pomocy litewska organizacja pozarządowa Bonitatem ORG tworzy własny oddział w polskim mieście Sejny. 6 grudnia w konsulacie litewskim w Sejnach podczas spotkania z konsulem litewskim i burmistrzem Arkadiuszem Nowalskim omówiono kwestię współpracy i utworzenia przedstawicielstwa. Uzgodniono, że wkrótce zostanie podpisana dwustronna umowa o współpracy, a zespół instytucji pod kierownictwem Mindaugasa Jonušasa będzie mógł przystąpić do pracy. Główną działalnością przedstawicielstwa jest zbieranie i udzielanie pomocy Ukrainie i jej mieszkańcom, dążenie do realizacji wspólnych litewskich i polskich projektów, popularyzacja wolontariatu, a tym samym przyczynianie się do zacieśniania wzajemnych relacji.
Źródło

Łotwa
Proces formowania rządu dobiega „mety”. Poinformowano o tym po spotkaniu z prezydentem Egilsem Levitsem, szefem negocjacji rządowych i szefem obecnego rządu Krišjānisem Kariņšem. Saeima może głosować wotum zaufania wobec nowego rządu Kariņša w środę, 14 grudnia.
Źródło

Estonia
Minister Gospodarki i Infrastruktury, Riina Sikkut, w najbliższych dniach przedstawi państwowej firmie przewozów kolejowych Operail nowego oficjalnego właściciela, aby uniknąć różnych interpretacji. Minister obiecuje też, że w styczniu przedstawi plan na przyszłość państwowego przedsiębiorstwa. „Stanowisko rządu nie uległo zmianie, nawet w sytuacji, gdy zmienili się ministrowie. Kierunek rządu jest jasny i państwowa spółka nie powinna przewozić towarów pochodzenia rosyjskiego. W razie potrzeby potwierdzę to na piśmie” – obiecała Sikkut.
Źródło

Polecam:

Ponieważ Rosja starała się rozwiązać problem niedoboru siły roboczej na Ukrainie poprzez masową mobilizację, jej regionalni gubernatorzy odgrywali kluczową rolę w dostarczaniu wymaganej liczby powołanych. Pełnowymiarowa inwazja na Ukrainę to nie tylko wojna Putina; ma ona wielu pomocników i uczestników.
Ivan Kłyszcz dla Instytutu RUSI
Nowi bojarzy? Jak rosyjscy gubernatorzy ułatwiają mobilizację

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja