Wpis z mikrobloga

Dr nhab Piotr Napierała vel - #bestiazewschodu kolejny raz stosuje typowo wschodnią dezinformację. Zamiast odnieść się merytorycznie do zarzutów o błędach we wpisach na Wikipedii - kłamie i odwraca kota ogonem, udając przed widzami, że inba idzie o coś zupełnie innego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rzeczpospolita Obojga Narodów już wczoraj pisała, że nigdy nie określiła Polski „mocarstwem”. Piotruś idzie w zaparte i tworzy sobie alternatywną kłótnię, uciekając jednocześnie od poważnych zarzutów o braki w wiedzy, których obronić najwyraźniej nie potrafi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Btw - teraz już nie ma tu trolli bartosiaczanych, tylko jesteśmy wszyscy trollami RP Obojga Narodów xD

PS - znowu gapi się w sufit przy zmyślaniu kolejnych farmazonów xD

#napierala #schoweknamiotly
Mjj48003 - Dr nhab Piotr Napierała vel - #bestiazewschodu kolejny raz stosuje typowo ...

źródło: comment_1670514352XYxeg2yk8fPwr7hAOASOsI.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@m0lihua: @Mjj48003:

https://en.wikipedia.org/wiki/Logarithmic_timeline

"Yes, it was. According to the "histomap” by John B. Sparks from 1931. The Histomap traces 4000-years of world history. This chart attempts to show the relative power of a civilization by changing its width as it flows downward. With the passage of time, it is interesting to compare empires as they rise and fall. Poland is also there, it was among the six most powerful nations in the world for about 150 years. Then for about another 150, it was among the 12
b.....e - @m0lihua: @Mjj48003: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Logarithmic_timeline...

źródło: comment_16705171950xPZY63j8UWvjbLjBkn9AY.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@m0lihua: imo Piotruś ma rację. Imperium podbija, ma wpływ na inne państwa. Polska ma na koncie kilka nieudanych podbojów Mołdawii i #!$%@? od Szwecji, dajcie spokój xd

Wszystkie ważne bitwy i wojny, to były obronne. Nikogo nie zniszczyliśmy, nikogo nie podporządkowalismy sobie. Taka prawda.
  • Odpowiedz
@Narcyz_: Mocarstwo =/= Imperium. Rzeczpospolita w XVI-XVIII wieku nie prowadziła żadnej polityki imperialnej. Ale niewątpliwie w pewnym fragmencie tego przedziału utrzymywała status regionalnego mocarstwa, które wpływało na sytuację międzynarodową poprzez wiele czynników - zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich, poprzez układy, dyplomację, sieci dynastyczne, wspólnoty interesów, itp. Potęgę można analizować i rozpatrywać z wielu, różnych perspektyw, nie tylko militarnej. Sprawa nie jest generalnie ani trochę prosta, a Napierała temat spłyca okrutnie.
  • Odpowiedz
@IsidorY: Ok, ja odniosłem się do konkretnego komentarza. A co do mocarstwa to ok, ale też mieliśmy problemy z finansowaniem armii, polegalismy na samowolce magnatow. Mieliśmy pojedyncze imponujące zwycięstwa, ale nie szły za nimi równomierne konsekwencje. Kircholm, Wiedeń, Kłuszyn, Chocim, no wszystko fajnie tylko co z tego mieliśmy, co zyskaliśmy? Były gromne problemy wewnętrzne, symboliczne znaczenie króla, minimalna kontrola nad Kozakami. Zwieńczeniem jest to, że jednym z państw pozbawiajacych nas
  • Odpowiedz
@Narcyz_: To wszystko było już w jakiś sposób poruszane na stronie Rzeczpospolita Obojga Narodów. Z naciskiem na współczesny i aktualny stan badań oraz konsensus w kontekstach, o których wspominasz. Zachęcam do zaobserwowania.
  • Odpowiedz
@bkce: Ta mapa to też spore uproszczenie zagadnienia, tak swoją drogą. Bardzo dobrze natomiast ukazuje ważny, czasowy element przemijania tych 'mocarstw' w perspektywie makrohistorycznej oraz długim trwaniu. Do refleksji nad przyczynami potrzebny byłby, mimo wszystko, szerszy materiał niż podpisy pokroju "Henry of Anjou elected as a King". No i gdyby wejść głębiej, to te pola są o wiele bardziej poszatkowane i nierówne.
  • Odpowiedz