Wpis z mikrobloga

Czy w dzisiejszych czasach warto montowac takie złącze tv w nowym mieszkaniu w bloku? Na zdjęciu to co deweloper mi poprowadził, przenoszę wszystkie kable i tak w inne miejsce. Router będzie w innym miejscu a za tv planowałem dać to gniazdo telewizyjne oraz zwykle gniazdko na prąd. Ale czy w ogóle ja za darmo odbiorę jakieś kanały z tego gniazda antenowego? Czy będę musiał brać jakąś kablówkę? UPC i Netia za kilka złotych dają pakiet tv podstawowy a oni dają i tak dekoder po WiFi który ma kabel hdmi. Warto to gniazdo tv przenosić, będą z tego podstawowe kanały? Czy olać?

#remontujzwykopem #remont #telewizja #netia #upc #mieszkaniedeweloperskie
niemodnie - Czy w dzisiejszych czasach warto montowac takie złącze tv w nowym mieszka...

źródło: comment_1670402895qFmdLlRIMB4WVJWJbhZ5bV.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ale czy w ogóle ja za darmo odbiorę jakieś kanały z tego gniazda antenowego?


@niemodnie: to jest pytanie do developera/spoldzielni czy jest to podpiete pod antene zbiorcza. A jesli nie wiesz gdzie pytac, ogarnij jakis maly tv i podepnij.
  • Odpowiedz
@niemodnie ja mam na osiedlu internet przez koncentryki właśnie, w salonie przenosiłem, ale zostawiłem stare i koniec końców puszczałem jeszcze trzeci kabel bo po kilku przemeblowaniach akurat tam żonka chciała kitrać router. Na większości osiedli idzie przez to dodatkowo odbierać kablówkę, na niektórych mają też satelitę rozciągniętą.
  • Odpowiedz
@Misiopysioo: u mnie do skrzynki dochodzi światłowód przy drzwiach. Chcę od drzwi 3m puścić jakiś kabel do pokoju i tam wpiąć router. Mam takie gniazdo przenieść jak na zdjęciu? A następnie 5m dalej w salonie mam tv, za tv daje gniazdko na prąd i zastanawiam się czy prowadzić z tej skrzynki też kabel od telewizji czy olać. Do internetu takie gniazda się stosuje czy coś innego? Żeby się nie okazało
  • Odpowiedz
@niemodnie: jak to nowy blok to raczej na pewno masz antenę zbiorczą w bloku i tu w gniazdku masz zarówno sygnał z satelity (SAT), jak i telewizji naziemnej (TV). W skrzynce teletechnicznej (TSM) zbiegają ci się wszystkie kable z mieszkania i te co do mieszkania dochodzą (światłowód + to co z anteny zbiorczej). Ja bym nie rezygnował z możliwości podpięcia naziemnej i satelity przy telewizorze, nawet jak będziesz korzystał tylko z dekoderka po wifi, nigdy nie wiesz kiedy się przyda. Przykładowo UPC na te mistrzostwa nie udostępniło TVP 4K swoim klientom i ja musiałem się przełączyć na naziemną żeby ten kanał odebrać.

Druga sprawa to internet. Tu w tym gniazdku masz też gniazdo RJ-45, do którego kabel dochodzi właśnie z tej skrzynki teletechnicznej. Jak jesteś jeszcze przed remontem i nie zadbałeś o to na etapie zmian lokatorskich mieszkania, to ja bym pociągnął w bruździe w peszlu skrętkę pod internet i zrobił gniazda wszędzie tam, gdzie będziesz potrzebował mieć internet z gniazdka, a nie po wifi, czyli tak jak masz przy telewizorze. W to gniazdo przy TV możesz sobie wpiąć później switcha i kilka urządzeń podłączyć, np. TV, dekoder kablówki (zawsze będzie lepiej działać po kablu niż wifi). Wtedy zależnie od wielkości mieszkania może ci wystarczy jeden router siejący wifi tam, gdzie masz TSM (pewnie w przedpokoju).

Ja tak zrobiłem i u mnie to się sprawdza, tj. mam router przy TSM siejący WiFi, od tego routera z powrotem przez TSM i peszle do gniazdek w ścianie skrętka wszędzie tam, gdzie potrzebuję mieć urządzenia po kablu (przy tv i w gabinecie pod
Drmscape2 - @niemodnie: jak to nowy blok to raczej na pewno masz antenę zbiorczą w bl...

źródło: comment_1670408721DnyNTaB81KnjAKIND3ejhm.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Drmscape2: tzn ja planowałem zrobić to tak. To gniazdo od dewelopera zostawiam nie ruszone, ono jest w kuchni. Może kiedyś się przyda. Do biura prowadzę kabel 3m Ethernet utp kategoria 6, robię gniazdko pod to w biurze. Wpinam pod to router WiFi. Z routera ten kabel leci przez ścianę w szafie zabudowanej do skrzynki w drzwiach. Jak rozumiem to dobra opcja? I tam modem ont wpina się w światłowód i
  • Odpowiedz
@niemodnie: zależy jakiego dostawcę weźmiesz. UPC ci najpewniej założy rfoga żeby przejść ze światłowodu na koncentryk, który wpinają w ich modem Connectboxa. Więc jeśli chcesz zostać tylko na urządzeniach dostawcy internetu, to dla UPC musiałbyś też pchać koncentryk ze skrzynki tam, gdzie chcesz connectboxa postawić. Ja osobiście bym modem/router zostawił przy skrzynce teletechnicznej i dalej pchał tylko skrętkę, a w pokojach podpinal switche i/lub AP tam gdzie wifi by nie
  • Odpowiedz
@Drmscape2: okej, czyli do pokoju - biura do skrzynki najlepiej poprowadzić dwa kable. Jednen Ethernet kategoria 6 gniazdo rj45. Taki na 100% chce netia bo gadałem z nimi. I do tego kabla wpinam router WiFi w biurze. Ale upc chce inny z tego co mówisz nie rj45 ale koncentryk, tak? Więc w biurze zrobić kabel koncentryk obok Ethernetu. Oba kable dać do skrzynki przy drzwiach. Netia weźmie Ethernet i podepnie
  • Odpowiedz
@niemodnie: Tak, telewizyjny i ten co UPC potrzebuje, to jest ten sam kabel antenowy. Dosył do modemu UPC jest tym kablu. Na wyjściu z modemu UPC masz już normalnie skrętkę i gniazda RJ-45.
  • Odpowiedz
@Drmscape2: tzn u mnie upc powiedziało że do skrzynki jest światłowód a nie koncentryk. Nowy blok w Krakowie . Tak czy inaczej router WiFi z UPC potrzebuje koncentryk a nie Ethernet? Bo dla mnie najważniejsze jest to jakie kable teraz muszę przeprowadzić do pokoju gdzie chce router
  • Odpowiedz
@niemodnie: No to poprowadź do pokoju antenowy i ethernet jako dosył, będziesz zabezpieczony na każdą ewentualność. U mnie jest tak jak mówię, mam UPC i mam światłowód w skrzynce, założyli urządzenie z którego przechodzą ze światłowodu na koncentryk, koncentryk jest wpięty w Connectbox, czyli modem i router w jednym urządzeniu.

Ja osobiście dodatkowo mam ten ich Connectbox w trybie bridge, czyli działa tylko jako modem, a jako router podpiąłem swoje
  • Odpowiedz
@niemodnie: Ze strony UPC:

Żeby zapewnić odpowiednie działanie usług, do instalacji stosujemy wysokiej jakości komponenty:

Kabel antenowy (koncentryczny) – przekrój 6,81 mm, rezystancja 75±3 Ohm, podwójnie ekranowany.
  • Odpowiedz
@Drmscape2: dzięki. Upc wprowadziło mnie więc w błąd, oni w ogóle mówili że światłowód mam aż do pokoju doprowadzony co jest nie prawda bo puszkę od światłowodu mam w korytarzu. Dobra, robię gniazdo z dwoma kablami ale i tak idę w netie skoro daje oddzielnie modem i router. Dzięki za pomoc!
  • Odpowiedz