Wpis z mikrobloga

2683 + 1 = 2684

Tytuł: Koniec śmierci
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★★★★
ISBN: 9788380629103
Tłumacz: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Rebis
Forma książki: e-book
Koniec śmierci to jednocześnie koniec przygody z trylogią od Cixina Liu, rozpoczętą książką Problem trzech ciał. Muszę przyznać, że na każdym kroku seria ta mnie zaskakiwała: pierwsza część była nijaka oraz nie spełniła moich oczekiwań wobec fabuły. Druga część okazała się świetna, pomimo tego, że początek na to nie wskazywał. Trzecia zaś okazała się wisienką na torcie i to nie byle jaką.

W opisie od wydawcy możemy spotkać się ze zdaniem Imponująca rozmachem ucieczka od rzeczywistości. O ile pierwsze dwie części tego rozmachu nie miały to niewątpliwie były do niego wstępem. Ponieważ w części trzeciej rozmach ten jest duży jak odległość z Warszawy do Pekinu. Słyszałam od wielu osób, że tych trzech książek nie można traktować jako trzech osobnych bytów, a jako jeden. Zgadzam się z tym w stu procentach. Kiedy poznałam całą historię i zrozumiałam od A do Z co autor miał na myśli to wgniotło mnie w fotel. Wszystkie teorie na temat innych cywilizacji, teorie na temat ich zachowywania się i interakcji we wszechświecie oraz filozoficzne rozważania na te tematy oraz na temat ludzkich czynów są wyważone, przemyślane i dobrze przedstawione. Ciekawi mnie podejście autora, które w moim odczuciu jest mocno defetystyczne, a ludzie wielokrotnie przedstawiani są od najgorszej strony, zarówno jeżeli chodzi o decyzje, jak i motywacje oraz uczucia. Ja sama patrzę na świat trochę mniej pesymistycznie dlatego spotkanie się ze zgoła innym podejściem jest dla mnie bardzo ciekawe i zachęciło mnie do przemyślenia wielu moich poglądów. I chyba właśnie to mnie w całej serii bawiło najbardziej: rozważania i przemyślenia. Te książki dosłownie wołają do nas, abyśmy usiedli i zastanowili się nad tym kim jesteśmy, nie tylko jako jednostki ale jako cały gatunek ludzki.

Bardzo również zaskoczyło mnie zakończenie. Z jednej strony było ono lekko przesłodzone (przynajmniej dla pewnych postaci) ale z drugiej strony było ono skonstruowane na zasadzie "nie zawsze możesz mieć to co chciałbyś mieć". Podobało mi się to, ponieważ nie przepadam za "dobrymi" i "złymi" zakończeniami. Lubię takie mieszane. W końcu to one odwzorowują naturę naszego życia.

Warto również pogratulować autorowi za stworzenie wielowymiarowych postaci: Luo Ji, Cheng Xin, Da Shi i wiele innych. Można je lubić albo i nie ale nie można odmówić tego, że są bardzo dobrze napisane. Mi przez całe czytanie jawiły się jako żywi ludzie, a nie dwuwymiarowe postacie na kartce papieru.

Gorąco polecam tę książkę oraz całą serię każdemu. Jeżeli komukolwiek jest ciężko przebrnąć przez pierwszą, a może i drugą część to trzecia to wynagradza, podobnie jak poznanie całej historii. Piękna to była przygoda i na pewno te książki zostaną na dłużej w mojej pamięci.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Owieczka997 - 2683 + 1 = 2684

Tytuł: Koniec śmierci
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantas...

źródło: comment_1670336071fGKRKl0EWXdx8f5ix211pQ.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.7 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2023-01-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 840

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-07-18 - Użytkownik Regis86 ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-02-19 - Użytkownik spinel ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Owieczka997: jest 4 część chyba o tym mózgu co wysłali w kosmos (sorry czytałem trylogię kilka lat temu i już nie pamiętam dokladnie). 3 część to jedyna w życiu książka którą przeczytałem po angielsku. Nie było jeszcze polskiego tłumaczenia ale dwie pierwsze tak mnie rozwaliły, że nie mogłem czekać.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Owieczka997: nie zgodzę się z recenzją na wielu płaszczy, niemniej jednak polecam zapoznać się z trylogią żeby właśnie poznać nowe koncepcje i idee dotyczące poznawania, percepcji i ludzkości.
  • Odpowiedz