Wpis z mikrobloga

Jak wygląda sprawa legalizacji samowoli budowlanej sprzed 30-40 lat? Chodzi o zmianę kąta dachu tak że wcześniejsze poddasze stało się użytkowe. Spora część sąsiadów też tak zrobiła ale nie wiem czy mieli zgodę. Da się to zalegalizowac? Czy w razie sprzedaży mogą być problemy? #budownictwo #prawobudowlane #urzad
  • 7
@realme7: Jeśli zmiana kąta dachu została wykonana bez wymaganej zgody na budowę lub zgłoszenia, jest to samowola budowlana. W takiej sytuacji możliwe jest dokonanie legalizacji samowoli budowlanej polegającej na złożeniu wniosku o wydanie decyzji o legalizacji samowoli budowlanej.

Decyzja o legalizacji samowoli budowlanej może być wydana w przypadku, gdy:

zmiana kąta dachu nie narusza przepisów o ochronie środowiska,
zmiana kąta dachu nie narusza przepisów o ochronie przeciwpożarowej,
zmiana kąta dachu nie
@Rexikon: tylko nie wiem czy ruszać problem, bo co jak nie da się zalegalizowac? Każą rozbierać? Gdzieś tam , pamiętam, czytałem że dach musi mieć odpowiedni spadek. Pewnie zbyt mały spadek może stanowić przeszkode przy legalizacji. A jak wygląda proces legalizacji? Trzeba architekta wziąć żeby projekt powykonawczy sporządził? Jakie są koszty legalizacji? Zawsze jest to problem przy sprzedaży - jakiś urzędnik to sprawdza, czy jak kupującemu nie przeszkadza to nie ma