Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Mirki spod #elektronika i może #elektroda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam pytanie o układzik z jak najmniejszej ilości elementów do ekspresu, który chcę trochę podkręcić.
Mianowicie, po podaniu 230 na pompkę, napięcie idzie także na solenoid, jedno i drugie, może działać niezależnie. Niestety włącznik jest bistabilny i po prostu zasila oba elementy lub nie.
Ciekawi mnie, jak musiał bym polutować i jakie elementy, by powstał czasowy timer preinfuzera. Układ musiał by puszczać napięcie przez regulowany potencjometrem czas (jakieś 3 może 4 sekundy) następnie odcięcie napięcia na 3 sekundy i jego ponowne przywrócenie bez dalszych przerw.
Sama pompka ma kilkadziesiąt watów, więc układ nie musiał by być bardzo mocny.
Było by miło, gdyby mógł być zamontowany bezpośrednio na przewodzie zasilania pompki i resetował się po odcięciu napięcia.
Powiem szczerze, że myślałem też o zastąpieniu przełącznika dwupozycyjnego trójpozycyjnym, ale wtedy jego nowy właściciel, musiał by dalej manualnie bawić się z sekundnikiem w ręku.
Dzięki za wszelką pomoc i niezamykanie tematu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#kulek1981naprawiastarocie #kulkoweekspresy
Kulek1981 - Mirki spod #elektronika i może #elektroda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam pytanie o układ...

źródło: comment_1669841148pqijEdMCZCRp1atqJU9POb.jpg

Pobierz
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@brakloginuf: No właśnie może pociągnie to elektrodą, ale wolał bym to zrobić na jakimś prostym ne555 i kilku elementach, jak ładować do ekspresu arduino i jakiś zasilacz, by go wykorzystać w 0,5% możliwości.
Niestety stałem w kolejce za niskim wzrostem, gdy rozdawali skilla z elektroniki i dlatego pytam ¯\_(ツ)_/¯
@Kulek1981: osobiscie nie kumam tej drogi, producenci tez nie skoro wszedzie sa mikrokontrolery badz specjalizowane uklady. Metody analogowe beda malo dokladne i awaryjne ze wzgledu na uzycie elektrolitow przy obliczaniu podstawy czasu. Esp kosztuje 15 zl i zrobi to dobrze plus jeszcze zostanie na pozniej gdybys chcial cos dolozyc. Dzis mikrokontroler to nie jest nie wiadomo co, uklad jak kazdy inny.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@brakloginuf: Tylko że w tym sprzęciku, nie ma nic cyfrowego. Wszystko oparte o analogowe przełączniki i prosty układ sterujący zasilaniem grzałki oparty o termorezystor i dwa bezpieczniki, by się przypadkiem nie wytopiła z plastikowego uchwytu.
Musiał bym wstawiać układ zasilający i całość po prostu nie pasowała by do tego ekspresu.
dokładność nie musi być idealna. Miałem nadzieję na zatrzymanie pompki na chwilę, bez zwalniania ciśnienia z komory i właściwie tyle. Ale