Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy dobrze mi się wydaje, ze mniejszy podatek będę płacić w Polsce niż w UK na jednoosobowej działaności gospodarczej? Mam opcje posiadania działaności w UK. Niestety byłoby przekroczone £50000 rocznie, czyli wyższy już próg. Wszyscy sobie tak zachwalają prowadzenie działaności gospodarczej w UK, ale serio taniej chyba nie będzie. Może chodzi tylko o przejrzyste zasady oraz łatwość rozliczeń? Jest jakaś opcja żeby to objeść? Niestety prowadzenie firmy w UK a płacenie podatków w PL odpada bo nie będę mógł zrobić settled status. Może ktoś mi doradzi. Dodam tez #programowanie bo duzo osob jest na samozatrudnieniu. #uk #anglia #podatki

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6386825a4bf3873caced06b5
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 8
przekroczone £50000 rocznie


@AnonimoweMirkoWyznania: Przychodu czy dochodu?
Do £50k dochodu masz 19% CIT, wszystko powyżej ma 26% CIT.
Zarobki wypłacasz w formie dywidendy - 8.75% podatku.
Do tego jesteś na minimalnej pensji, żeby wykorzystać £12.5k kwoty wolnej od podatku.
Mowa oczywiście o LTD.
W UK podnoszą podatki, prowadzenie działalności staje się mniej korzystne, to fakt. Ale to jest i tak niebo a ziemia w porównaniu z #!$%@?łkiem jaki mamy w Polsce.
@AnonimoweMirkoWyznania: w PL dla programistow jest raj podatkowy, jednorazowy podatek 12.5% na jdg vs podwojne opodatkowanie przy LTD w UK. Kwestia zlapania kontraktu w PL na tym samym poziomie co w UK, jesli masz taka opcje to prowadz firme w PL.

@GregPelka: te 8.75% od dywidend to basi racte, kolejny próg to juz 33.5% i wyzej ;(
co masz na mysli?


@AnonimoweMirkoWyznania: W UK nie traktują przedsiębiorcy jako elementu niepożądanego i z góry nie zakładają, że łamiesz przepisy. Firmę otworzysz w kilka dni za £100. W PL czy zarabiasz, czy nie - i tak płacisz ZUS. Haracz, znaczy się podatek i tak się należy. W UK wypłacasz sobie pensję dla dyrektora firmy który wynosi kwotę wolną od podatku podziel na 12. Czyli na dzień dzisiejszy wypłacam sobie £1048,