Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Widzialiacie kiedyś jak zaczyna zachowywać się spanikowana gurami mozaikowa?
Mieliście kiedyś taki przypadek u siebie?

U mnie w ciągu roku padły 2 gurami i oba skonczyly w identyczny sposób.
Pora karmienia, nagle jakies przypadkowe dziabniecie w ciało gurami, przez inną rybę. Gurami odskakuje czując to ukąszenie, po czym wpada w ogromną panikę. Chowa się gdzieś w roślinach, co kilka sekund rzuca się do panicznej ucieczki, rozbija się o szybę akwarium i inne przedmioty, uderza na tyle mocno głową w szybę, że aż traci na chwilę przytomność. Oszołomiona, ale żywa, oddychająca, unosi się gdzieś w robi wodnej albo opada na dno, budzi się po kilku sekundach i żniwa zaczyna wariować, ponownie rozbijając się w panice o wszystko aż do utraty przytomności. W końcu, wycieńczona i poobijana, zdycha.
Rok temu pozostawiłem taka spanikowana rybę w akwarium na noc, rano była martwa. Kilka tygodni temu złapałem ją w siatkę i zostawiłem w wodzie, w akwarium, aby nie mogła rzucać się po akwarium, i aby się uspokoiła. Ta z siatki też całą noc chlapala woda i się rzucała, a rano też była martwa.
Zdrowe ryby były, a psychika im wysiadła i sobie nie poradziły.

#akwarium
#akwarystyka
  • 9
@1qazxc1 raz tak miałem z kosiarką. Żona przechodziła i się tak ryba wystraszyła że zaczęła po całym akwarium się obijać. Po 2/3 minutach już leżała na dnie w drgawkach.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rymcimpymcim: Nie wyglądały jak prześladowane. To raczej samiec gurami, które wpadł później ta panike, prześladował inne ryby.
Ale bardzo bał się ludzkiej ręki, był odważny w stosunku do słabszych od siebie, ale ręki albo gąbki bał się śmiertelnie ;)
Gurami były z brzankami titeja, korysami, dwoma kosiarkami.
Sprawdź też parametry wody i porównaj z wymaganiami ryby. Może masz nieodpowiednie Ph, temp, twardość ? To też znacznie wpływa na poziom stresu zwierzaka.

Dorzuć też coś z garbnikami, obniżają stres u ryb.