Wpis z mikrobloga

Naród żydowski w XIX wieku na podstawie Słownika geograficznego Królestwa Polskiego - Warszawa rok 1882

#historia #warszawa #zydzi #xixwiek #slownikgeograficznykrolestwapolskiego

Z 127 917 osób wyznania mojżeszowego tylko 10 031 osób (8%) podało narodowość żydowską, pozostałe przyznały się do narodowości ruskiej (sic) lub polskiej w zależności od miejsca urodzenia.
Warszawa w roku 1882 liczyła 382 964 mieszkańców
Hans_Kropson - Naród żydowski w XIX wieku na podstawie Słownika geograficznego Króles...

źródło: comment_1669494145q6MCwqRM0a7iSKiHPN9WU2.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@kartofel: Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego został wydany w XV tomach w latch 90-tych XIX wieku. Opisuje prawie wszystkie istniejące wówczas miejscowości (miasta i wsie).
Jego autorzy nie wiedza nic o dwóch wojnach światowych, o holokauście, czy rewolucji sowieckiej w Rosji. Nawet nie wiedzą nic o syjonizmie (bo jeszcze go nie ma). Dlatego jest to lepsze źródło informacji o XIX wieku niż większość współczesnych książek historycznych które są skażone późniejszymi wydarzeniami.
Link:
  • Odpowiedz
@Hans_Kropson sam słownik znam.
Kiedyś bawiłem się w genealogię i szukałem miejscowości z rdzeniem w nazwie zbliżonym do mojego nazwiska. Mam dosyć specyficzne nazwisko. Okazuje się że na ówczesnej Suwalszczyźnie a dzisiejszej Litwie było kilka maleńkich wioseczek o podobnej nazwie. Do dziś próbuję rozgryźć pochodzenie tego słowa.

Jeśli chodzi o Żydów to uważaj żebyś nie wyłapał bana za antysemityzm XD
  • Odpowiedz