Wpis z mikrobloga

Jaką technologię wybrać do napisania apki na własny użytek, zeby się podszkolić w stronę webdevu?

W ramach ćwiczenia chcę sobie zrobić własną apkę do kontrolowania finansów. Pomyślałem, że mógłbym przy okazji nauczyć się czegoś nowego i zastanawiam się w jakiej technologii mógłbym to napisać.

Umiem: Java, C#, Python

Funkcje apki w jakie celuje:
- zapisywanie bieżących, codziennych transakcji (wydatków i przychodów) (w kilku walutach)
- śledzenie salda
- kategoryzowanie transakcji
- robienie zestawień i wykresów podsumowujących wydatki w zadanym okresie

W dalszej perspektywie:
- podłączenie do prywatnej bazy danych (mySQL ?)
- cross-platformowość (mac, ios, android)

Zacząłem to pisać w #electronjs. Spodobała mi się łatwa cross-platformowość oraz jasno oddzielony front i back end. Do tego mógłbym się poduczyć #html i #css bo to jest domyślny front w #electronjs.
Trochę mnie zaniepokoiły komentarze co do wydajności i ramożerności electrona.

#python jest kuszący pod względem bibliotek do robienia wykresów.

Ale może zupełnie coś innego? Rust? Ruby? Nodejs? Scala? Kotlin?

W pracy szkolę się na webdeva. Korzystamy głównie ze Scali, TS, i Gatsby. Dlatego ta webowa otoczka electrona mnie tak zainteresowała. Mógłbym się podszkolić w rzeczach, które będę wykorzystywał w pracy.

Jaką technologię wybrać do napisania apki na własny użytek, zeby się podszkolić w stronę webdevu?

#programowanie #naukaprogramowania #javascript #webdev #rust
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pytanie przy okazji. Jak kontrolować bieżące saldo? Obliczać za każdym, przebiegając przez wszystkie transakcje? Czy trzymać je w cache do wyświetlania i tylko nadpisywać za każdym razem jak dodam transakcję?
  • Odpowiedz
@lukmar: polecam Railsy, wyklepiesz cos takiego w kilka dni i to fullstackowo, a przy okazji przez to jak framework jest zbudowany nauczysz sie wszystkich najwazniejszych elementow web devu.

Jak kontrolować bieżące saldo? Obliczać za każdym, przebiegając przez wszystkie transakcje? Czy trzymać je w cache do wyświetlania i tylko nadpisywać za każdym razem jak dodam transakcję?


podepnij baze, dodaj sobie jakas kolumne wallet z polem saldo, stworz obiekt i nadpisuj wartosc
  • Odpowiedz
@lukmar: Jak znasz pythona to backend, api w pythonie i front w JS. Wydajność w większości aplikacji to drugoplanowa sprawa. Multiplatformowość, łopatologiczny UI i możliwość pracy w środowisku webowym to jest ważne. Zresztą jak bedziesz miał porządne bebechy to front można sobie zmieniać kiedy się chce. A jak C# to masz też Blazora.

A jak apka ma być np. na Windowsa tylko to nawet electron jest zupełnie zbędny bo zwykłe
  • Odpowiedz