Wpis z mikrobloga

Katar podpisuje z Chinami umowę na dostawy LNG na najbliższe 27 lat

Mimo Mundialu, Katarczycy nie próżnują. Kilka dni temu podpisali umowę z Chińczykami na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Chin na najbliższe 27 lat (tak, aż na 27 lat) To spory problem dla Berlina, który liczył że katarskie LNG popłynie do Niemiec.

Tekst tradycyjnie dostępny także na stronie.

QatarEnergy poinformowało o podpisaniu kontraktu z chińskim Sinopec. Zgodnie z umową, przez najbliższe 27 lat, Katar będzie dostarczał co roku Sinopec 4 mln ton LNG. Łącznie daje to zatem 108 mln ton. To jeden z największych kontaktów na dostawy LNG w historii. Warty aż 60 mld $.

Katar jest największym na świecie eksporterem LNG. Około 78% katarskiego LNG trafia na rynki azjatyckie. Jednocześnie Katar stale zwiększa swoje możliwości produkcyjne. Obecnie w ciągu roku Katar produkuje 77 mln ton LNG, ale do 2027 r. ma to być już 126 mln ton!

Szukając alternatywy dla rosyjskiego gazu, także Niemcy zainteresowali się współpracą z Katarem. Rozmowy na linii Doha-Berlin okazały się jednak bardzo trudne. Katarczykom zależało na podpisaniu długoterminowej umowy (tak jak z Chińczykami). Jednak Niemcy byli sceptyczni.

Według niemieckiego dziennika gospodarczego Handelsblatt, Berlin proponował Katarczykom tylko umowę na 5 lat. Dlaczego na taki krótki okres? Bo Niemcy planują odejście od paliw kopalnych.

W efekcie, mimo wizyty w Katarze Roberta Habecka (minister gospodarki), a nawet samego kanclerza Scholza, ostatecznie rozmowy między Dohą a Berlinem nie wyszły poza przyjacielskie deklaracje współpracy. Podpisana właśnie umowa z Chińczykami, utrudnia rozmowy Niemców z Katarem.

Negocjacje utrudniają też komentarze niemieckich polityków dotyczące mundialu. W październiku szefowa MSW, Nancy Faeser, skrytykowała Katar za łamanie praw człowieka. Katarczycy wezwali niemieckiego ambasadora, a sama Faeser broniła się, że błędnie zinterpretowano jej słowa.

______________

Info wrzucam na:
- stronę Facebook Puls Lewantu
- Twittera
- stronę internetową
- #lagunacontent

_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Przypominam też, że mam też Patronite - dla Patronów przygotowuję cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i inne fajne rzeczy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bliskiwschod #katar #chiny #geopolityka #lagunacontent
Pobierz JanLaguna - Katar podpisuje z Chinami umowę na dostawy LNG na najbliższe 27 lat

Mi...
źródło: comment_1669408467A2czp9x43lG8STHWZNayXR.jpg
  • 18
@JanLaguna: ale dlaczego nie tylko Niemcy a inne kraje UE nie lubią umów długoterminowych? Toć to naraża na dziwne akcje jak te Gazpromu. I dlaczego UE nie zbuduje sobie rurty do Afryki i nie znaczniej tam inwestować w wydobycie gazu? Albo Azja Środkowa. Czyżby Niemcy i UE nie chcą umów długoterminowych i inwestycji w nowe złoża bo chcą kupować od Rosji wkrótce jak gdyby nigdy nic?
@JanLaguna

, Berlin proponował Katarczykom tylko umowę na 5 lat. Bo Niemcy planują odejście od paliw kopalnych.

xD Powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

5 lat jest nierealne na odejście od paliw kopalnych. To raczej ściema i Niemcy mają wciąż nadzieję na tani, rosyjski gaz po wojnie.
Pobierz GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni - @JanLaguna
 , Berlin proponował Katarczykom tyl...
źródło: comment_1669412663mG958Vg0FqeMTAO0fs28az.jpg
@JanLaguna: Wiadomo ile te smarki maja rezerw gazu? Tydzien czy dwa tygodnie temu czytalem, ze niby okolo 2030 ma im sie skonczyc gaz, a tu sie okazuje, ze chca zwiekszyc wydobycie do tego terminu i to znaczaco.
@cugowski: Podobnie jak w przypadku Saudów, wszelkie wyliczenia dotyczące rezerw nie są zbyt przejrzyste. Według - jak się wydaje - najbardziej obiektywnych szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej Katarowi powinno starczyć gazu jeszcze na co najmniej 150 lat (przy obecnym tempie produkcji), czyli - jak podniosą produkcję - to ten okres powinien się proporcjonalnie skrócić. W każdym razie, szybko im nie zabraknie.

Ten 2030 r. to może chodziło o ropę? Katar wydobywa stosunkowo
@JanLaguna: Jakiś czas temu w komentarzu pisałem, że największym wygranym wojny na Ukrainie mogą okazać się właśnie Arabowie z półwyspu, którzy niesłychanie wzmocnią swoją pozycję na rynku poprzez eliminację rosyjskich surowców. Wtedy raczej żartowałem ale teraz widzę, że faktycznie tak może się stać.