Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki pracuje jako technical writer a chciałbym się przenieść do analizy danych. Od jakiegoś czasu uczę się sqla, teraz przez grudzień i święta mam zamiar zabrać się za naukę narzędzia do wizualizacji (jeszcze się zastanawiam co wybrać), myślałem nad Power Bi i ogarnięciem trochę Azure, databricks itp.
Macie jakieś rady dla juniora/stażysty co powinien mieć w portfolio/CV żeby wyróżnić się na tle innych kandydatów?
Jak oceniacie aktualnie zapotrzebowanie w tej dziedzinie. Ciężko będzie się przekwalifikować?

#businessintelligence #powerbi #analizadanych #pracait #datascience #naukaprogramowania

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #637c1905dd11f5e05a119510
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki pracuje jako technical writer a chciałbym się przenieść do analizy danych. Od jakiegoś czasu uczę się sqla, teraz przez grudzień i święta mam zamiar zabrać się za naukę narzędzia do wizualizacji (jeszcze się zastanawiam co wybrać), myślałem nad Power Bi i ogarnięciem trochę Azure, databricks itp.


Pracowałem jako analityk przez lata. Obecnie zatrudniam analityków i innych specjalistów.
Jeśli chodzi o entry level (graduate analyst, junior analyst), to proponuję skupić się na następująych skillach: relatywne bazy danych, data mining i obróbka danych w jednym konkretnym narzędziu - SQL, SAS, Python - do wyboru. Czyli od razu zacząć się specjalizować i to dokładnie w tym czego pracodawca oczekuje od początkującego analityka. A czego potrzebuje, czyli jak taka praca wygląda?
Dla przykładu weźmy jakąś bliżej nieokreśloną anlizę. Praca zajmie 3 tygodnie (15 dni). Pierwsze dziesięć dni zajmie znalezienie i obróbka danych. Kolejne trzy dni to sama analiza. A ostatnie dwa dni to przygotowanie raportu. Raport napisze manager, bo on będzie raport prezentował. Analizę wykona senior analyst, bo on rozumie dane i rozumie dlaczego biznes w ogóle potrzebuje tej analizy. Przygotowaniem danych zajmie się początkujący analityk i będzię się tym zajmował do momentu aż lepiej nie zrozumie danych i biznesu.

Dlatego
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: nie słuchaj troli ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeżeli chodzi o próg wejścia to wydaje mi się że nie jest źle. Dodatkowo wiele osób tak naprawdę jest bardzo słaba, napisanie czegoś w daxie to już jest problem. Tak samo z bardziej zaawansowanymi formułami w sql. Oczywiście nie mówię o wszystkich ale do BI idzie sporo ludzi z wewnętrznej migracji w firmie i tak naprawdę nie są
  • Odpowiedz
@Miszka_Fisznan: czy brak dyplomu z politechniki jest dużą przeszkodą? Jestem teraz na magisterce z zarządzania, w pracy przechodzę niedługo na nieco bardziej analityczne stanowisko z docelowym rozwojem w tej dziedzinie (analiza danych marketingowych z różnych źródeł w dużej agencji). Chciałbym dla własnego rozwoju z czasem poszerzyć umiejętności o SQL i Pythona, jednak obawiam się właśnie trochę stygmatyzacji, że nie jestem po analizie gospodarczej czy ekononetrii. W dodatku kończąc drugi stopień
  • Odpowiedz