Wpis z mikrobloga

Jakby ktoś z was się kiedyś zastanawiał co jest w środku tego magicznego zgrubienia zaraz za wtyczką ładowania lapka i innych urządzeń to pozwoliłem sobie go rozkroić.

Jest to ferromagnetyk w formie cylindrycznej założony na przewód ładowania. Materiał ten charakteryzuje się dużą stratnością dla wysokich częstotliwości. Działa jak filtr dolnoprzepustowy, czyli wycina składowe o wysokich częstotliwościach, przez co redukuje zakłócenia. Wysokie częstotliwości są zamieniane w energię cieplną ferromagnetyka.

#ciekawostki #nauka
Recydywa - Jakby ktoś z was się kiedyś zastanawiał co jest w środku tego magicznego z...

źródło: comment_CRwqYDsQzoFxorNm2aPlZk5bHn9Ff78O.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@Grzesio87: te zakłócenia mają bardzo małą energię, dlatego nie poczujesz nawet, że temperatura się zwiększyła. Musiałbyś podłączyć generator przebiegu rzędu MHz, wtedy odczułbyś grzanie.
  • Odpowiedz
@Recydywa: 3 miesiące temu kupiłem sobie używany monitor. Sprzedawca dorzucił mi kabel DVI, ale ja planowałem używać tego monitora z laptopem więc potrzebny był zwykły analogowy kabel. Tego samego wieczoru poleciałem do Euro Rtv AGD po kabel VGA. Patrze na ceny i kabel z tym ferromagnetykiem kosztuje 89,99zł, a zwykły najtańszy 12,99zł. Oczywiście wziąłem ten tańszy. W domu podłączyłem monitor i wszystko ładnie pięknie dopóki do pobliskich gniazdek był podłączony tylko
  • Odpowiedz
@matpio: dokładnie. Przy ładowarce w praktyce nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Można ten dławik wywalić i nie zauważymy różnicy. Problem pojawia się właśnie przy przesyle informacji takich jak obraz. Właściwie gdyby dało się ten ferromagnetyk w miarę precyzyjnie rozciąć wzdłuż to można by go na ten twój tani kabel założyć i też powinien pomóc. Tyle, że częstotliwość tłumienia zależy od jego wymiarów, także być może ten od ładowarki nie
  • Odpowiedz
@megawatt: no na pewno podchodząc do tego profesjonalnie nie będzie tak kolorowo, ale wiesz jak to jest. Czasem wystarczy coś mocniej uderzyć i działa przez lata ;)
  • Odpowiedz
@prusi: tak, dławi on szpilki prądu jak się nie mylę. Strome zbocza szpilek mają wyższe harmoniczne przebiegu o bardzo wysokich częstotliwościach. To one właśnie powodują zakłócenia.
  • Odpowiedz