Wpis z mikrobloga

A tak serio, jest gdzieś artykuł konkretnie opisujący przypadki te tysiące śmierci przy budowach? Jakiekolwiek szczegóły? Dowody? Nie neguje, pytam z ciekawości, byłem dwa razy na bliskim wschodzie, m.in. w Dubaju, nie odniosłem takiego wrażenia żeby pracowali tam gdziekolwiek jacyś niewolnicy, zastanawiam się czy Katar aż tak różni się od UAE pod tym względem i rzeczywiście jest tam taka patologia. Bo wykopki jak to wykopki, zerojedynkowosc, Katar zły to zły, w każdym poście o tysiącach zmarłych. A wszedłem w pierwszy lepszy artykuł o tych śmierciach po angielsku, i wychodzi na to że, owszem, zginęło jakoś tam 6000 bodajże imigrantów z Pakistanu, Indii itd. ALE. To było na przestrzeni 10 lat. I są tu wliczane wszystkie śmierci imigrantów, jacy tam przybyli. A przecież ich tam przyjechało miliony, nie tylko w celu budowy stadionów. To jest zaskakująca liczba? Przecież tyle osób młodych to umiera z przyczyn naturalnych, typu choroby, albo jakichś wypadków samochodowych przez tyle lat. Jeśli chodzi o zgony bezpośrednio związane z pracownikami na budowach infrastruktury na MS, to jest tam mowa o jakichś 37, z czego niby 34 non-work related. To sobie pewnie można w dupę wsadzić, no 37 to nie tak mało, ale #!$%@?, oni tam zbudowali w cholerę rzeczy, w Polsce też giną ludzie na budowach, na pewno rzadziej, nie wątpię że mieli tam dużo gorsze warunki niż ma Polak, no ale. Jakiegoś wielkiego researchu nie robiłem, więc ciekaw jestem, są jakieś materiały, dokumenty, realne dane? Serio, pytam, chętnie poczytam, pooglądam, jestem ciekaw. Bo śmierć 6000 migrantów brzmi sensacyjnie, ale jeśli to są wszystkie śmierci z kilku milionów migrantów na przestrzeni 10 lat, to brzmi normalnie, ludzie nawet młodzi umierają na choroby, albo w różnych okolicznościach.
#reprezentacja #mecz #mundial #katar2022
  • 14
@donthateme: tak, dane są z 10 lat bo w 2010 przyznano im prawa do mistrzostw (ponoć za łapówkę dla Blattera, ale nie udowodniono). Dane są do roku 2020. Ostatnie 2 lata nie są policzone. A coś jest na rzeczy bo zginęło 6500 ludzi podczas prac dotyczących mistrzostw świata. Katar budował stadiony praktycznie od zera. 6500 na przestrzeni 10 lat może nie wygląda imponująco, ale tu chodzi o życie ludzi i tyle
@donthateme: https://przegladsportowy.onet.pl/pilka-nozna/mundial-2022-lapowki-szpiegostwo-i-transformacja-oto-prawdziwe-cele-kataru/l3xc90t

Druga sprawa to robotnicy. Podczas budowy infrastruktury pod mundial według różnych danych szacunkowych zginęło 6,5 tys. osób. To jak konflikt zbrojny. Tylu cywilów zginęło w Ukrainie w wyniku rosyjskiej inwazji.


Katarczycy oskarżają Zachód o kłamstwa i propagandę. To są dane podane przez dziennik "The Guardian", na podstawie informacji zebranych w ambasadach różnych państw w Katarze. Katarczycy mówią, że mogą się pod nimi podpisać, ale te 6,5 tys. to są
@Angmac Ale ty rozumiesz, że to 6500 osób, nie na budowach, tylko w ogóle migrantów którzy przyjechali? Z jakichkolwiek przyczyn? Nawet biorąc pod uwagę że to ludzie w miarę młodzi, to jest to normalna liczba przez 10 lat.

Weź pod uwagę że w Polsce jest 800 tysięcy migrantów. Są w wieku średnim powiedzmy, koło 30 lat, w takim wieku przeciętna to 100 zgonów / 100000 ludzi. Czyli rocznie ginie w Polsce 800
@Angmac No tak, wziąłem te dane z GUSu. Takie są fakty, w Polsce w wieku przeciętnego imigranta ginie 100 osób na 100 000 osób. A jest ich 800k, więc rocznie daje to 800 osób. 8000 w 10 lat. Ty myślisz że imigranci to są jacyś niezniszczalni i w ogóle nie umierają? Ani jeden? Nigdy nie słyszałeś żeby Ukrainie umarł w Polsce z powodu choroby albo jakiegoś wypadku samochodowego?
@Angmac Ja bardzo chętnie poczytam o tym, ale ja chcę jakieś dane, bo te podane przez Ciebie nie wskazują na żadną anomalię. Wręcz powiedziałbym że to antykatarska propaganda. Oczywiście zostanę wzięty za fana Kataru, ale nie lubię kłaniania, 'bo ktoś robi to w dobrej wierze'. Ja nawet wierzę że oni te prawa łamią, i że ludzie tam żyli w złych warunkach. Ale te dane dotyczące śmierci, nie są niepokojące nawet w ułamku.
@Angmac jestem na telefonie, sprawdzałem na lapku. Sprawdź sobie umieralność w Polsce, w wieku 20-40 (a w takim wieku zwykle są imigranci zarobkowi) oscyluje od 50 do 150 na 100 tysięcy. Sprawdź dane ilości imigrantów, oficjalnie 800 tysiecy. Połącz jedne i drugie dane, voila. Serio potrzebujesz danych że wśród 800 tysięcy imigrantów w Polsce umiera przez 10 lat około 8 tysięcy? Wiesz że wśród Polaków w wieku 20-40 też umiera przez 10