Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #nvidia #pcmasterrace

Po ostatnich odpałach nvidii z byciem chciwym i koszmarnej wyceny 4080 naszła mnie taka myśl. Chciwość to tylko jeden z elementów. Tych kart jest zwyczajnie mało, a jeśli jest ich zwyczajnie mało to z biznesowego punktu widzenia nie ma powodu aby cena była lepsza. - mała ale droga ilość i tak się sprzeda.
Pytanie teraz dlaczego tych kart jest tak mało? Optymalnie dla nvidii byłoby naprodukować tych 4080 dużo, walnąć lepszą cenę i sprzedały by się jak ciepłe bułeczki bo kart AMD jeszcze nie ma. Tym sposobem nvidii nasyciłaby by rynek swoimi produktami a to zawsze jest dobre dla firmy w długiej perspektywie.
Z jakiegoś powodu tych kart dużo nie ma i to jest źródło problemu. Dlaczego tak jest? Nie wiem, choć mogę się domyślać, że za sprawą rozwoju sektora profesjonalnego w tym sektora AI, zakładam, że nvidia tłucze dużo więcej chipów pod profesjonalne zastosowania i zwyczajnie dla graczy nie zostaje tyle mocy przerobowych co dawniej. Choć to moje spekulacje.
Bardzo jestem ciekaw jak będzie z dostępnością kart AMD po premierze.
  • 29
  • Odpowiedz
@Variv: @Biuakke już jakieś teorie spiskowe powstają jak to na wypoku, a powód prosty: jest tyle kart 3000 na stanie że jakby nvidia dała normalną cenę to by inni producenci i sklepy się popłakały, sama nvidia pewnie też.

Co najwyżej pytanie co jak się już sprzeda? czy po prostu przeczekają tę generacje sprzedając mało ale drogo... Bo zaraz wydzie AMD za 1000$ co pewnie będzie lepsze niż 4080 (1200$). I ciekawe
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@GotoFinal Nie widzę powodu dla którego 4090 miałby stanieć. 4090 to inny grupa odbiorców. Amd nie ma konkurencji dla 4090. Spokojnie mogą sobie liczyć sporo za 4090 o zawsze się trafi ktoś kto to kupi bo chce wydajności.
  • Odpowiedz
@Variv: No jeszcze samo 4090 to może faktycznie zachowają bez problemu, ale reszta kart nie zapowiada sie zbyt dobrze. Ogólnie dość #!$%@? generacja dla konsumenta pomimo że sama 4090 to bardzo fajna karta... bo reszta zapowiada się syfiasto, zazwyczaj x090 to był mały upgrade dla tych co chcą więcej vram i trochę więcej wydajności za cenę premium, a tym razem to jedyna opcja by nie wyrzucać kasy w błoto (
  • Odpowiedz
@GotoFinal: FE zapomnij, choć moim zdaniem to jedyny warty uwagi model, asus wołający 2 czy tam 3 koła więcej za większy grzejnik i jeden wiatrak więcej to jest jakiś scam xD Ja polowałem na gigabyta, ale dostępny był tylko gainward phantom. Ty co upolowałeś?
  • Odpowiedz
@MarteenVaanThomm:

asus wołający 2 czy tam 3 koła więcej za większy grzejnik i jeden wiatrak więcej to jest jakiś scam

Zwykły TUF nie oc to kosztuje prawie tyle samo co MSRP a ma dobry power stage i pozwala na ręcznie OC z power limitem to 600W, imho najlepsza karta.

Ja aktualnie daje się ruchać przez x-kom udający że ma karty na stanie i kupiłem iChill X3, #!$%@? wie kiedy mi to
  • Odpowiedz
@GotoFinal: anuluj tego ichill x3 i bierz phantoma, tam masz przynajmniej 23-fazowe zasilanie, ten ichill jest wykastrowany do 14, czy coś takiego. No i phantoma wysyłają od ręki, w poniedziałek znajomy odbierał kuriera.

OC to moim zdaniem już relikt przeszłości jeśli chodzi o GPU, obecnie te chipy są tak wyciśnięte fabrycznie, że nie ma po prostu po co próbować coś dodawać od siebie. Potwierdza to praktycznie każda recenzja - przyrosty klatek
  • Odpowiedz
phantoma


@MarteenVaanThomm: w te od ręki z x-komem to nie uwierzę, pewnie po prostu znajomy się wstrzelił, x-kom kabli od reki nie potrafi wysłać. Jakieś źródło co do power stage? bo właśnie do gainwarda nie znalazłem niczego sensownego.

A tak to po prostu wydając tyle kasy by się chciało coś co można wycisnąć do końca jeśli zajedzie potrzeba, nawet jak niezbyt się to opłaca. Albo FE dla samego wyglądu bo reszta
  • Odpowiedz
@GotoFinal: tu masz, niby to jest recka wariantu "GS", ale z tego co riserczowałem to one się tylko taktowaniami nieznacznie różnią (różnica w cenie to 300zł), więc reszta na 99% jest taka sama. Wątpię, żeby drukowali nową płytkę dla "non-GS" i schodzili z ceny.

"he new flagship GPU is the AD102-300, with 16384 CUDA cores and a boost clock of up to 2520 MHz and 23-power phases. This translates to a
  • Odpowiedz