Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #nvidia #pcmasterrace

Po ostatnich odpałach nvidii z byciem chciwym i koszmarnej wyceny 4080 naszła mnie taka myśl. Chciwość to tylko jeden z elementów. Tych kart jest zwyczajnie mało, a jeśli jest ich zwyczajnie mało to z biznesowego punktu widzenia nie ma powodu aby cena była lepsza. - mała ale droga ilość i tak się sprzeda.
Pytanie teraz dlaczego tych kart jest tak mało? Optymalnie dla nvidii byłoby naprodukować tych 4080 dużo, walnąć lepszą cenę i sprzedały by się jak ciepłe bułeczki bo kart AMD jeszcze nie ma. Tym sposobem nvidii nasyciłaby by rynek swoimi produktami a to zawsze jest dobre dla firmy w długiej perspektywie.
Z jakiegoś powodu tych kart dużo nie ma i to jest źródło problemu. Dlaczego tak jest? Nie wiem, choć mogę się domyślać, że za sprawą rozwoju sektora profesjonalnego w tym sektora AI, zakładam, że nvidia tłucze dużo więcej chipów pod profesjonalne zastosowania i zwyczajnie dla graczy nie zostaje tyle mocy przerobowych co dawniej. Choć to moje spekulacje.
Bardzo jestem ciekaw jak będzie z dostępnością kart AMD po premierze.
  • 29
@Roman_Polanski Wiesz. Plotki to były takie, że amd będzie mieć wydajność 4090 za 1000$ więc co plotek to ja podchodzą z rezerwa delikatnie mówiąc.


@Variv: nigdzie czegoś takiego nie widziałem. jedyne co że 7900 xtx będzie się bił z 4080

@Roman_Polanski Mówię o plotkach przed prezentacja nie o oficjalnym stanowisku amd. Na YouTube przecież niektórzy YouTuberzy przepraszali, że uwierzyli i podawali optymistyczne plotki o amd przed prezentacja.
Optymalnie dla nvidii byłoby naprodukować tych 4080 dużo


@Variv: nie, dla NV dobrze jest alokować te wafle do hopperów po 10k+ za rdzeń. TSMC się obraziło i w ramach kary za Ampere przycięło im alokację i dało wyższe ceny niż AMD. Poza tym jest to pierwszy raz od dawna gdzie rozwiązania stricte serwerowe są na tym samym procesie co karty konsumenckie. Dotychczas były generację do przodu ale nie ma nic lepszego
@Variv: Ciekawe jaka będzie dostępność nadchodzących RX7900 XT/XTX, bo mam na nie chrapkę - mój 3060Ti jest troszku za słaby do monitora 2K 144 Hz. Teoretycznie podane MSRP to 900/1000 USD + VAT. Wiadomo, że kupić to zawsze kupisz tylko najwyżej po zaporowej cenie, która pewnie może być w stanie dobić do obecnej ceny 4080 jak będzie ich niedobór.
która pewnie może być w stanie dobić do obecnej ceny 4080 jak będzie ich niedobór.


@lurkuje2137: Dużo zależy od samej wydajności kart AMD. obie karty sa na tyle drogie, że np. dopłata 500 zł do jakiegoś producenta w tym przedziale cenowym nie będzie stanowić różnicy.
Obawiam się, że jak kart AMD tez bedzie mało, wiec też będą drogie to ostatecznie ich opłacalność względem Nvidii może być dyskusyjna. Na zasadzie no ok
@Variv: #!$%@? ale rozkminy a najzwyczajniej w świecie nvidia podumała że stosując model hype miningowy( mniej kart na rynku w danym momencie)podniesienie ceny ze 2x a frajerzy tak się znajdą
A kart mają pełno tylko po co puszczać pełny strumień jak ludzie zapłacą za krople tak więc kart nie zabraknie ale nie bedzie ich tyle w danym momencie żeby nie staniały ( ͡° ͜ʖ ͡°) i możesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Variv: bardziej im się opłaca sprzedawać dla sektora pro jak wiadomo. A mała produkcja nowych RTX pozwoli utrzymać cene z dupy i pozbyć się bez obniżek cem starej serii.
@lurkuje2137: ja też się zastanawiam nad RX7900 ale się obawiam, że encoder dalej jest do dupy ( ͡° ʖ̯ ͡°) więc chyba teraz wpadnie 3080 używane
@Cerasus co jest nie tak w dekoderze amd?
@lurkuje2137 masz rację, w PL będzie to ciężko dostać, tak zwykle jest w przypadku amd przy premierze. Nie jesteśmy rynkiem priorytetowym, a oni mają ograniczone moce produkcyjne.
No ale jak bym mimo wszystko czekał aż się uda upolować 7900.ma być z niezła ta generacja ( ͡º ͜ʖ͡º)
plotki są, że AMD ma ich mieć dużo @Roman_Polanski Wiesz. Plotki to były takie, że amd będzie mieć wydajność 4090 za 1000$ więc co plotek to ja podchodzą z rezerwa delikatnie mówiąc.


@Variv też nie słyszałem takich plotek, ale najnowsze interpolacje wyników wskazują na wyniki 8-15% poniżej rtx 4090 bez rt. Z RT poniżej rtxa 4080 oczywiście. Przy tej różnicy w cenie to elegansior!
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majk3l: ja w sumie na pc gram tylko w gry VR. Zmieniłem z przewodowego G2 na Pico 4 do którego obraz strumieniuje się po wifi. I może enkoder przy małym bitrate może i daje radę ale przy wysokim (150mbps) robi z obrazu totalną papke.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majk3l: tak dalej jest kiepsko, do tego powyżej 100mbps na h264 wywala sterownik. A jednak z HEVC dalej są problemy. Do tego czas kompresowania jest powyżej 10ms co jest już kiepskim wynikiem.