Wpis z mikrobloga

Siemanko, mam dwa takie zabytki:

1) Dell Latitude D630
2) Lenovo IBM ThinkPad T60

Który z nich wg was Mireczki będzie lepsza opcja do modernizacji? Przede wszystkim chce wymienić dysk na SSD (może być jakiś 128gb, coś polecacie na dzisiejszy dzień?), oraz rozbudować ram. Czy jest to bezproblemowe jeśli chodzi o te modele? Kiedyś się wkopałem, bo też zabytek chciałem znajomemu zreanimowac, a potem system bios nie widział dysku i miałem zabawę w szukanie jakiegoś zmodowanego żeby to ruszyło, nie chce się wyłożyć i wolałbym nie mieć niespodzianek :>

Sprzęt ma służyć do używania z interfejsem MultiDiag Pro+, oraz przeglądarki Firefox. Innych zastosowań nie będzie miał.
W dellu siedzi Vista oryginalna, a w Lenovo windows XP, klucze na naklejkach. Czy da się legalnie coś jeszcze z tym zrobić, czy musi tak zostać?

Którego wybrać aby dostał nowe życie?
Ile można włożyć do tego ram'u i jaki?

Dysk SSD, ram, bateria? ;)

#komputery #laptopy #kiciochpyta #pytanie
ravau - Siemanko, mam dwa takie zabytki:

1) Dell Latitude D630
2) Lenovo IBM Thin...

źródło: comment_1668603213tWeTqz7glCq4mofTFvautO.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@ravau: Dell nie ma opcji modyfikacji, nie wiem jak w starszych ale nie zdziwię się jeśli też, bo są poblokowane systemowo. Wymieniałem mojej dziewczynie dysk w dellu to działa na patencie i musi odpalać komputer przez boot menu, bo inaczej robi analizę podzespołów i nie ruszy. Lenovo będzie eleganckie ale nie wiem jak ze środkiem bo nigdy żadnego nie rozbierałem poza wymianą dysku, a cześć laptopów ma przylutowany ram i
  • Odpowiedz
@ravau: w lenovo nie wiem czy masz złącze sata do dysku, dell lepszym rozwiązaniem choć to też trup, pamięci szukaj takiej jaka jest najlepiej bo w starym sprzęcie kompatybilność mocno kulała
  • Odpowiedz
@ravau: Po prostu Windows 7, dobry system wciąż, 10% userów PC go ma, Firefox dalej wspierany (w porównaniu do tfu Chrome które od 2023 przestanie być), dużo cięższy nie jest niż Vista o ile w ogóle, a lepszy pod każdym względem.

Oba lapki jakoś otworzysz i wymienisz to co potrzebujesz, ale ten z Core 2 Duo T7250 będzie lepszy - dasz tam 4gb ramu, grafika obsługuje dx11 a procesor 64-bitowe
  • Odpowiedz
@XkemotX: napewno upgrade do 7 z klucza Visty zaskoczy?

Ja tylko Firefoxa używam, mniej ramu wpierdziela w takich sprzętach :)

Pytanie, czy Dell ma jeden slot, czy jak zdejmę pokrywę to czy pojawi się drugi. Bo po zdjęciu rewizyjnej było miejsce na jedną kostkę. No i jakie pamięci
  • Odpowiedz
@ravau: Thinkpad przegrywa zdecydowanie, chociaż w takiej klasie sprzętu to masz dżumę vs cholerę xP

Faktycznie Vista nie może aktualizować się do W7, jak nie jesteś fanem "aktywacji na własną rękę" no to problem w sumie, kupować nowego oryginału windowsa 7 szkoda na takie urządzenie, i w ogóle szkoda w erze W10/W11

Każde SSD w niskim budżecie a do tego w formacie SATA jest takie samo jakościowo, po prostu uderz
  • Odpowiedz
Dell Latitude D630


@ravau: A jak chodzi o RAM - to bardzo śmieszna sprawa, wymiana nie będzie jakoś bardzo ciężka, ale to nie jest komfort jak w nowych (lub po prostu nowszych) - pierwszy slot masz tam gdzie go najprawdopodobniej znalazłeś, na spodzie. Drugi slot znajduje się pod klawiaturą, więc musisz ją wyjąć żeby coś tam wsadzić
  • Odpowiedz
@XkemotX: wiem, ale jak pisałem, go ma być łapek do interfejsu + przy okazji czegoś poszukać w google, jakiś pdf otworzyć, czy allegro przewinąć. :)

No to lecę na peppera i posledzic ceny, zamawiam...

Jutro to rozbiore. Chciałem na Lenovo postawić, bo wydaje mi się że obudowa lepsza jest, ale jak głosy poszły na della to będzie Dell reanimowany jak ujrzę drugi slot na ram.

Tam i tak chyba max
  • Odpowiedz
@ravau: Obsłuży 2x4gb, pytanie czy warto

Co do systemu no to tak: Jak będziesz używał tam Vistę (czy XP czy coś starszego) to i tak więcej niż 4GB nie wykorzystasz. Jeżeli zdecydujesz się na 7, to 8GB zadziała. Jeśli chodzi o "aktywację na własną rękę" to na 7 było to jeszcze banalnie proste i bezkonfliktowe.
  • Odpowiedz