Wpis z mikrobloga

BANANOWA EKSTRAKLASA ODC. 5 STYCZEŃ – MAJ 2024

Transfery
Najwięcej (29 mln) znowu wydał Lech. Przyszli do niego m.in. Aster Vranckx (Wolfsburg, 11 mln), znany z angielskich boisk Ricardo Pereira (Leicester, 9,75 mln + dodatki), mający 12 meczów w reprezentacji Rumunii Octavian Popescu (FCSB – dawna Steaua, 4 mln) i 7-krotny reprezentant Urugwaju Bruno Mendez. Legia wydała 22 mln. Lwią część tej sumy pochłonął transfer Francka Honorata (Brest, 16,25 mln + dodatki). Pogoń wydała 18,25 mln na Mohameda-Ali Cho (Real Sociedad, 14,25 mln) i 4-krotnego reprezentanta WKS Paula Akouokuo (3 mln, Borussia M’gladbach). Raków za 3,8 mln sprowadził z Konyasporu Konrada Michalaka. Z ciekawych transferów jeszcze Piast kupił z Lecha niepotrzebnego po przyjściu Kownackiego Mikaela Ishaka za 650 tys.

Z transferów nie-ekstraklasowych najgłośniejszym echem odbił się transfer Jakuba Kiwiora, który za 17,5 mln opuścił Spezie by zasilić… PSG. Czy Polak odbije się od francuskiego giganta jak Grzegorz Krychowiak? Niekoniecznie, ale o tym w dalszej części artykułu.

Największe transfery okienka:
Victor Osimhen (Napoli → Manchester City, 107 mln + dodatki)
Malcom (Zenit → Real Madryt, 60 mln)
Christos Tzolis (Norwich → Brentford, 39,5 mln + dodatki)

Liga
Nie było zaskoczenia. Przewagę z rundy zimowej utrzymał Lech i z 73 punktami po roku przerwy znowu zdobył mistrzostwo Polski. Dzięki awansowi Ekstraklasy w rankingu UEFA rozpocznie zmagania w Lidze Mistrzów od drugiej fazy kwalifikacyjnej. Druga Pogoń (68) dzięki ponownym zdobyciu Pucharu Polski (1:1 k. 3:1 z Legią) zagra w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Europy. Także od drugiej rundy kwalifikacji tylko, że Ligi Konferencji rozpoczną swą grę w pucharach trzecia Legia (66) i czwarta Jagiellonia (64). Piąty Radomiak (60) i dopiero szósty Raków (58). Najlepszy z beniaminków ŁKS ostatecznie zakończył sezon na 8. miejscu (48). W rewanżu z Widzewem znowu był górą (3:0). Przez wiosnę nie zmienił się skład z grupie spadkowej i z ligi spadają Podbeskidzie (28), Bruk-Bet (26) i Cracovia (24). Ich miejsce zajmie dwóch krezusów: Korona i Miedź, a także jeden klub, którego budżet nie był zmieniany czyli Wisła Kraków. W trakcie sezonu ze stołków polecieli: Schuster (Piast), Zdebel (Termalica), Niedźwiedź (Widzew) i Brzęczek (Cracovia). Tego pierwszego zastąpił Adrian Gula. Następców reszty jeszcze nie znamy. Królem strzelców został Patryk Makuch z Radomiaka (22 gole). Został on także piłkarzem sezonu. Menedżerem sezonu po raz drugi z rzędu Jens Gustafsson z Pogoni.

Puchary
Liga Konferencji
Lech znowu dotarł do ćwierćfinału najpierw pokonując w play-offie węgierski Fehervar (4:1w ,1:0d), potem w 1/8 finału APOEL (1:1w, 1:0d) i na koniec ulegając Besiktasowi
(1:1d, 2:0w).
Raków odpadł już na etapie fazy play-off przegrywając dwa razy z Leicester 1:3w i 2:3d

Wiadomości ze świata
Finały pucharów:
Liga Mistrzów: Manchester City – Juventus 2:1
Liga Europy: AC Milan – AS Roma 4:1 (2 bramki Arkadiusz Milika w finale, który został także królem strzelców całych rozgrywek z 11 golami)
Liga Konferencji: West Ham - Marsylia 4:0

Ligi zagraniczne:
Anglia – 1. City (85 pkt), 2. Aston Villa (77 pkt), 3. Liverpool (74).
Król strzelców: Erling Haaland (Man. City, 22)

Hiszpania – 1. Real (97), 2. FC Barcelona (85), 3. Atletico (84)
Król strzelców: Umar Sadiq (Sociedad, 20)

Niemcy – 1. Bayern (93), 2. Borussia Dortmund (76), 3. Bayer 04 (64)
Król Strzelców: Jonas Wind (Wolfsburg, 16)

Włochy – 1. AC Milan (71), 2. Napoli (69), 3. Juventus (66)
Król Strzelców: Beto (Udinese, 15)

Francja – 1. OGC Nice (76) 2. Monaco (75) 3. PSG (74)
Król strzelców: Kevin Volland (Monaco, 24)

Złota Piłka 2023: Erling Haaland
Komentarz: Obrzydliwy wynik głosowania. W tamtym sezonie City nie wygrało nic. Zajęli drugie miejsce zarówno w lidze, jak i Lidze Mistrzów. Sam Haaland strzelił tylko 15 goli. W tym roku spoko. Wygrał ligę i Ligę Mistrzów. Zdobył koronę króla strzelców w lidze. Jednak Złota Piłka za rok 2023 to jest jakieś nieporozumienie. Polak znowu okradziony.

Kadrowicze
Robercik - sezon trochę gorszy niż poprzedni, ale 18 goli i drugie miejsce w klasyfikacji strzelców La Liga to bardzo dobry wynik. Gdyby nie trzytygodniowa kontuzja w lutym to pewnie by wygrał. Szkoda tej Złotej Piłki. Moim zdaniem należała się jak psu buda
Zieliński – gol i 4 asysty w 32 meczach. Liczby słabe, ale pozostaje pewnym punktem drużyny z Neapolu
Milik - 8 goli w 30 meczach. Wydawało by się, że niewiele, ale Serie A jest w naszej symulacji ultradefensywną ligą. Większość drużyn z topki gra 5-2-1-2 albo 4-2-1-2-1, czyli z szóstką albo siódemką graczy defensywnych. Najlepszym tego przykładem jest to, że drużyna z największą liczbą goli – Atalanta – strzeliła ich ledwie 48 czyli niewiele ponad połowę więcej niż w tamtym sezonie strzelił IRL Inter (84). W takiej sytuacji 8 goli Milika to dobry wynik. Zważywszy jeszcze na jego występy w Europie (wygrana Liga Europy i korona króla strzelów) to można powiedzieć, że Milik jest w gazie.
Zalewski – 1 gol w 35 meczach
Szczęsny – wystąpił w 36 meczach dla Juve. Zanotował w nich 16 czystych kont. Został też bramkarzem sezony tej edycji Ligi Mistrzów.
Szymański – 2 gole i 6 asyst w 29 meczach dla Dinama
Matty Cash – zagrał w 37 meczach Aston Villi, która niespodziewanie zajęła drugie miejsce w Lidze. Zobaczymy jak poradzi sobie na boiskach Champions League
Jakub Kiwior – Polak walczy o miejsce na środku obrony w PSG. Zagrał w 12 meczach najczęściej wchodząc z ławki. PSG co prawda nie zachwycą swoją grą - 3 miejsce w lidze, odpadnięcie w półfinale z City (1:1, 5:1 – w pierwszym nie zagrał, w drugim wszedł przy stanie 5:1), ale jednak jest to nadal jeden z najpotężniejszych klubów na świecie. Czy Jakub przebije się do pierwszej jedenastki. Myślę, że ma takie szanse. Ma już on 150 CA i 159 PA czyli bardzo podobne wyniki do Lucasa Hernandeza. Takie statystyki dają zwykle wyjściową jedenastkę w topowy europejskich klubach

Reprezentacja
Losowanie grupy na Euro znowu okazało się szczęśliwe: Szwajcaria, Czechy i Ukraina. Awans pewny, jesteśmy faworytem. W ramach przygotowań zagraliśmy 3 mecze towarzyskie. Najpierw wyjątkowe problemy sprawiła na Łotwa. Wygraliśmy ten mecz, ale tylko 3:2 (Moder, Lewandowski, Linetty). Potem pokonaliśmy w niezbyt miarodajnym meczu Katar 3:0 (3 x Buksa). Nie zdaliśmy jednak najważniejszego testu jakim był mecz z Niemcami na Stadionie Śląskim. Porażka 0:2 po dwóch bramkach Goretzki ostudziła huraoptymizm przed Euro. Czy maszyna Michniewicza się zacięła? Tego dowiecie się w następnym odcinku dedykowanym Euro 2024, który o ile na Polskę nie spadnie więcej rakiet pojawi się już jutro. Trzymajcie się, dobranoc.

#bananowaekstraklasa #fm23 #footballmanager
  • 3
@JozefBezbeck: Ooo Walcott - w którymś ze starych FMów był bug taktyczny, który sprawiał, że podania prostopadłe do szybkiego napastnika przynosiły grad goli.

Jak grałem mocniejszym klubem, to zawsze ściągałem wtedy Walcotta z przyspieszeniem i szybkością na poziomie 20 i był pieniądz xD.