Wpis z mikrobloga

#ukraina #bron #militaria
Oglądałem filmik wrzucony przez Mirka @OttoBaum kilka minut temu, jak podobno francuski ochotnik z jakimś pododdziałem strzela do ruskich:
https://www.wykop.pl/wpis/68804281/widok-z-pierwszej-osoby-nagrany-przez-francuskiego/
Nie znam niektórych polskich odpowiedników nazw, wiec część po angielsku będę pisał. Przepraszam jesli pytania są banalne. Ogólnie się nie znam poza wiedzą z YT, dlatego pytam o tak podstawowe rzeczy.

Zastanawia mnie jak wygląda sytuacja z dostępnością optyki celowniczej na tej wojnie.
Z wielu filmików które oglądałem, na jednej ręce mogę policzyć te, na których strzelający miał coś innego niż muszka+szczerbinka, czy też 1 na 10 miewa najtańszy "red dot" x1.

Celowniki jak na filmiku na tym Grocie, chyba coś w stylu lunetka x4 + u góry x1(wygląda na najwygodniejsze combo dla szeregowego, to chyba standard na zachodzie teraz?), czy nawet starszy, zwykły ACOG x3, taka optykę maja nieliczni:(.

Co może być przyczyną? Brak zapotrzebowania/kasy/dostępności, czy/i kombinatorstwo średniego szczebla, które przechwytuje dary/zakupy i sprzedaje na czarnym rynku?

Zła logistyka?: Gdzie dekownicy wyginający się na tik toku gdzieś na zachodzie Ukrainy dostają celowniki/uchwyty i po zakończonej sesji foto sprzedają, a do frontowników nic nie dociera?

Trochę dziwnie to wygląda, kiedy relatywnie dobrze wyposażeni ukraińscy żołnierze(którzy coś działają, a nie tylko wyginają się na insta i tik toku) mają w większości "iron sights"(muszka i szczerbinka: czy w polskim języku jest odpowiednik nazwy iron sights? na Wiki jest odniesienie do "celownik mechaniczny", można tego używać zamiennie?).

Spory kontrast między nimi a zachodnimi ochotnikami.
A może odwrotnie, ci dobrze uzbrojeni nie wrzucają tak często filmików, bo są zajęci ważniejszymi sprawami?
Pozdrawiam
  • 15
@RabarbarDwurolexowy: iron sights to właśnie celowniki mechaniczne i zaskoczę Cię, że im się wcale nie dziwię, że nie używają tak powszechnie optyki, a problemem jest nie tylko logistyka i cena.

-Przy powiększającej optyce łatwo stracić orientację, to się nadaje dla dobrze przeszkolonych żołnierzy i operacji specjalnych, gdyby w niewielkiej odległości przypadkowo spotkali wroga z optyką np. 4x, to praktycznie nie mieliby możliwości celowania.

-Kolimatory też nie są idealne i odpowiednio padające
Kolimatory też nie są idealne i odpowiednio padające na nie światło powoduje, że plamka celownicza jest ledwo widoczna


@KarmazynowyAstrofizyk: są takie, które dostosowują jasność plamki do oświetlenia z zewnątrz

Przy powiększającej optyce łatwo stracić orientację, to się nadaje dla dobrze przeszkolonych żołnierzy i operacji specjalnych, gdyby w niewielkiej odległości przypadkowo spotkali wroga z optyką np. 4x, to praktycznie nie mieliby możliwości celowania.


@KarmazynowyAstrofizyk: Nieprawda, ta optyka 4x ma bardzo szerokie
@RabarbarDwurolexowy: dla zwykłego trepa kolimator jest dosyć nisko w hierarchii zapotrzebowania, bo też nie daje aż tak dużo. Na zachodzie optyka jest wszędzie, bo pieniędzy per żołnierz jest więcej. W ich sytuacji też bym priorytetyzował zakup np jedego zestawu nokto na drużynę zamiast kolimatora na każdej lufie. Ten sprzęt jest drogi i kupowanie za własne pieniądze jest ciężkie.
@KarmazynowyAstrofizyk: Skoro nie widziałeś taniej optyki na broń centralnego zapłonu, to mało widziałeś ;)
Dzisiejsza optyka o ile nie trafisz na wadliwa sztukę albo nie kupisz zabawki, na 223 raczej nie padnie.
A co do astygmatyzmu i pola widzenia: lekki astygmatyzm już powoduje losowe plamy zamiast kropki i jest popularniejszy niż myślisz, a pole widzenia w optyce X4 wcale takie szerokie nie jest, no i w eyebox musisz trafić składając się
@selflessness:
Przez ACOG nie patrzyłem, ale fizyki się nie oszuka - powiększenie powoduje że widzisz wycinek pola widzenia powiększony x razy.
jeśli miałbym z czymś biegać, to pewnie wybrał bym kolimator, ewentualnie z powiększalnikiem, bądź kombo pryzmat/koli, zależnie co miałbym dostępne i co było by lżejsze.
Przy oddalonym od oka kolimatorze prawie nie ma ramki przy celowaniu