Wpis z mikrobloga

Wpisy z dwóch poprzednich dni wrzucam bez wołania, niestety łańcuch się przerwał. Dbajcie o poranną rutynę stoickie Mirki

Listopad
Akceptacja - Amor Fati

Stoicyzm na dziś – 14 listopada
To ty decydujesz o skutkach

„Został osadzony w więzieniu. Jednak spostrzeżenie >>spotkało go zło<< dodałeś już sam”.
– Epiktet, Diatryby, 3.8.5B – 6A

Ten cytat przedstawia klasyczny stoicki tok myślenia, o czym zapewne już wiesz. Samo zdarzenie jest neutralne. To, jak je opisujemy – czy było krzywdzące, czy było wielką katastrofą, czy było wynikiem celowych działań – zależy od nas.

Malcolm X (jeszcze jaki Malcolm Little) trafił do więzienia jako przestępca, jednak wyszedł z niego jako wykształcony, religijny i zmotywowany człowiek, który później wspierał walkę o prawa obywatelskie. Czy dotknęło go zło? A może zdecydował się przekształcić swoje doświadczenie w coś pozytywnego?

Akceptacja nie oznacza pasywności. To pierwszy krok w aktywnym procesie samodoskonalenia

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 20
@sledz Jestem Ci ogromnie wdzięczny za dodawanie tych wpisów, książkę kupiłem już dawno temu, udawało mi się czytać ją codziennie przez kilka dni, po czym gdzieś "wypadła z rąk" w trakcie codziennych obowiązków. Zaglądanie tutaj jest jedną z pierwszych rzeczy które robię rozpoczynając kolejny dzień, autentycznie wielka inspiracja. Dzięki jeszcze raz i serdeczne pozdro!