Wpis z mikrobloga

Hej, jakiś czas temu kupiłem na ali tani hot air. Jest w porządku, ale postanowiłem zajrzeć do środka i zauważyłem, że w miejscu oznaczonym jako D5 powinna być jakaś dioda SMD.

Na odwrocie płytki jest pewna konstrukcja, która chyba powinna zastępować brakującą diodę.
Jedna dioda to 1N4007, natomiast druga to chyba zenera, jej oznaczenie to C3V0 5T.

Te dwie diody łączą dwa kondensatory, zaznaczyłem ich wyprowadzenia na obrazku na żółto.
Dla mnie to trochę dziwne, bo łączą one + tych kondensatorów, natomiast brakująca dioda D5 widoczna na górze płytki, łączyłaby minus dużego z plusem małego kondensatora.

Chciałbym wiedzieć co ma na celu takie połączenie tych diód (może one powinny łączyć + i - tych kondensatorów, a chińczyk źle przylutował?) no i może ktoś wiedziałby jaki odpowiednik SMD w miejscu D5 mógłbym umieścić? Te dwa kondensatory są na 25 i 50V.

Reszta zdjęć w komentarzu.

#elektronika
pbdq - Hej, jakiś czas temu kupiłem na ali tani hot air. Jest w porządku, ale postano...

źródło: comment_1668318719f70PBatzzboMtgbbLfuQ8E.jpg

Pobierz
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pbdq: #!$%@? się znam, ale kiedyś kumpel kupił chińską lutownicę i po kilku dniach zaczęła palić groty do czerwoności. Znalazłem zwarcie w mosfecie, a w internetach przeczytałem, że często w takich wynalazkach brakuje diody, która chroni mosfet przed wstecznym napięciem? Zaznaczam, że mogę powtarzać głupotę xD no i dolutowalem tą diodę zgodnie z instrukcją, taki sam model jak podałeś - lutownica od tamtej pory działa dobrze. Bardzo podobnie to wygląda xD