Wpis z mikrobloga

@calinowski: W książce z kolei uderza to, że cywile często nie mieli pojęcia o wojnie i co tam się działo, wręcz mieli pretensje do chłopaków wracających z shell shockiem o to dlaczego gdzieś zniknęli.
  • Odpowiedz
@DzonySiara: film mi sie podobal, zdjecia i niektore sceny sa miejscami wybitne.

Ale nie wiem czy tylko ja widze tutaj niemiecka propagande? Bo oczywiscie tak, wojna jest zla ale nie zapominajmy ze jedna z glownych (bylo kilka!) przyczyn wojny byla agresywna polityka mocarstwowa niemiec (wlasciwie cesarstwa albo rzeszy).

Bo wygrali wojna z francja w 1871 poczuli sie pewnie, chcieli zdominowac europe, opracowali plan ataku czyli plan schlieffena i generalnie bardzo im
  • Odpowiedz
@DzonySiara pamiętam w kompanii braci, jeden z prawdziwych weteranów wypowiadal się na początku chyba pierwszego odcinka, że w jego miejscowości było kilka przypadków samobójstw tylko dlatego, że chłopak nie dostał się do wojska z przyczyn zdrowotnych. Chodzi tutaj o jakieś wysokie poczucie obowiązku, tak jak w wielu osobach nawet z całego świata włączyło się podczas wojny na Ukrainie poczucie obowiązku, czy chęci obrony i walki z najeźdźcą.
  • Odpowiedz
w tym filmie najbardziej mi się podobało że pokazali bezsens wojny. Miała być przygoda życia a skończyło się na losowych mordach. W dodatku przez cały film zastanawialem się jaka jest różnica między morderstwem na wojnie a w czasie pokoju. Świetny film


@calinowski: to jest przede wszystk swietna powiesc. I to ona ma te wszystkie walory o ktorych napisales. Film jest tylko jej ekranizacją (z resztą chyba trzecią)
  • Odpowiedz