Wpis z mikrobloga

Czy spotkał się ktoś z malowaniem ławy fundamentowej dysperbitem lub innym podobnym środkiem? Kierownik zaleca szalowanie ław żeby można było je właśnie pomalować, ale zastanawiam się jaki jest sens, skoro to izolacja pozioma w postaci folii czy papy ma za zadanie odizolować resztę konsktrukcji id wilgoci z ławy i gruntu.

#budowadomu #budujzwykopem #dom #budownictwo
  • 11
  • Odpowiedz
@kaluka106: No, ale papa to idzie na wierzch, a tu chodzi o boki ławy. Bo mam na tyle dobrą glebę, że można byłoby bez problemu lać w beton w dziury normalnie bez szalunku. Wtedy jednak oszczędzam kilkaset zł na deskach i na samym środku typu dysperbit. Kolega buduje się obok i tak właśnie zrobił i jego majstry dumają po cholerę mi takie rozwiązanie.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: u mnie w projekcie ławy miały być malowane po bokach oraz od góry i na to papa, po zastanowieniu się z kierbudem i konsultacji z technologami z icopala doszliśmy do wniosku że jest to wręcz niewskazane. Ławę mam finalnie niepomalowaną wcale a papa leży na niej luzem. Dopiero ściana fundamentowa jest solidnie zaizolowana.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: ekipa mi mówiła, że dysperbit ma sens przy naprawdę mokrych podłożach. Pomalowali u mnie dla spokoju chociaż projekt w ogóle przewidywał jakiś smolisty lepik (nakładany pacą)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hayabussa: też lałem w rów tylko podsypkę zrobiłem na spód i kostkę pod zbrojenie podłożyłem. Dysperbit dawałem na górę ławy żeby pozioma izolacja się przykleiła choć w sumie to też bez sensu bo bloczek ja dociska. Pogadaj z kierownikiem. Powiedz że ta oszczedc jest dla ciebie istotną bo się budżet nie zepnie
  • Odpowiedz
@ATAT-2: ja mam sucho, dom jest na sporej jak na nasze tereny górce i wody gruntowe są bardzo nisko. Wiadomo, podciąganie kapilarne przy takm piaskowym podłożu występuje, ale nadal nie są to bagna ani błota chociażby. Do tego dysperbit z tego co wiem jest biodegradowalny i po paru latach i tak zostaje goły mur, dlatego kiero sugerował jakis inny, droższy środek.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: Pytanie czy musisz mieć w danym miejscu szczelność, jeśli nie ma piwnicy i poziom chudziaka masz wyraźnie powyżej gruntu, to raczej bez sensu, ja też bym sobie lał ławę w grunt, w takiej sytuacji.
  • Odpowiedz
@Hayabussa: U siebie nie smarowałem ławy. Bloczki którymi na niej murowaliśmy i tak były oddzielone izolacją poziomą jak wspomniałeś. Betonowi wilgoć nie powinna przeszkadzać. Moim zdaniem bezsensowne rozwiązanie, dużo dodatkowej roboty i kosztów.
  • Odpowiedz
@Hayabussa Też nie widziałem sensu malowania ław, tak czy siak chudziak jest wyżej, ściana fundamentowa owszem, warta posmarowania, ale na miłość boską nie ten zapyziały dysperbit, chociaż Evomer z Atlasa zastosuj
  • Odpowiedz
@Hayabussa: wszystko zależy od warunków gruntowych. O ile dysperbit to gówno, jak każdy środek dyspersyjny o tyłe.masy Kmb to już inna bajka. Jeśli wody gruntowe są wysoko lub bywają okresowo to wskazane byłoby wylanie chudziaka, ułożenie papy na chudziaku, wylanie ław, zaizolowanie masa kmb, na to znowu papa i ściany fundamentowe. 90% majstrów wywali gały na wierzch, do całej imprezy trzeba dołożyć kilkanaście tys (głębiej się kopię, szalunek zamiast lania
  • Odpowiedz