Wpis z mikrobloga

don't be a fanboy, do your napkin math, common sense is never wrong


Jakoś tak wyszło że gość poskładał do kupy to co myślę o obecnej sytuacji z #kartygraficzne #amd #nvidia

Szkoda w ciul, te 20% CU w Ad102 pozostaną dla nas zablokowane na zawsze, nie będzie 4090ti. Ceny jak się ruszą to wiadomo w którą stronę.

Z drugiej strony jak słyszę cringowy marketing (np. kłamstwa że nvidia nie wyświetla >120hz w 4k, to jak ja mam 240 ja się pytam?), podpieranie wartości produktu na tech demach które mają 'RX raytracing' (znaczy bulwy chcecie znowu rozłamać standard na RTX i to wasze?).
Mają co chcieli, zostaną intelem bis - trochę lepsze drivery ale trochę nie przekona mnie do wywalenia 1500 EUR na model referencyjny czyli bez bonów i od AiB 1700 EUR czyli i tak wolę 4090 za 1900 (w tym jest jeszcze blok wodny ale niech bedzie na korzyść amd).

Change my mind. Chętnie usłyszę inny punkt widzenia.

EDIT: GamersNexus wyłapało kolejne kłamstwo - '8k gaming' z prezentacji to 7680x2160 czyli 50% 8k, na tej zasadzie ja mam 4k gaming na 5120x1440p tyle że to jest 89% 4k. No i jak im wierzyć teraz w wydajność jak kombinują i mataczą? Ja nie potrafię.
keton22 - > don't be a fanboy, do your napkin math, common sense is never wrong 

J...
  • 21
@qrak01: mówi częściowo to samo co GamersNexus (również polecam) i nie ma clickbaitu poza miniaturką, samo gęste z dna kotła.
GN jeszcze wytyka manipulację danymi żeby słupki były wyższe na slajdach. Z metodyką w ręku wychodzi że 8k to ściema a po odjęciu FSR nie mamy nawet 60fps w 4k tam gdzie 4090 zamiata planszę bez DLSS (Sajberpank ultra bez RT).

A Yufes mówi w skrócie że fanboje same się
@keton22 AMD ma zawsze problem z tym swoim marketingiem. To nie pierwszy raz więc mnie to nie dziwi. Ale nie powiem jak wczoraj koleś powiedział o tym DP 2.1 że tak jest potrzebne to aż wpis na wykopie zrobiłem bo mnie zirytowal. I tak trzeba czekać na testy i tyle.
Co do ceny. Amd to chiplet więc maja niższe koszty.
Amd to chiplet więc maja niższe koszty.


@Variv: myślisz że jakby mogli to by tej karty nie pchali za 2k USD czy 3k EUR u nas? Bardzo by chcieli tylko nie dowieźli. Ludzi których stać jest dość.

A i Lienusa Tech Tipsa opłacili aż zęby bolą słuchać. Dobrze że oznaczone jako materiał propagandowy bo za darmo gość nie robi z siebie takiego idioty. Ale Nvidia jak płaciła to był 8k gaming
@keton22:

A Yufes mówi w skrócie że fanboje same się do tego doprowadziły bo wystarczyło policzyć Compute Units i przyrosty między generacjami.


Parafrazując klasyka "Żadnych fanbojów nie ma. Fanbojów wymyśliliście sobie wy, dziennikarze." GN szanuję bo robią testy, szukają metodologii i potrafią się przyznać do błędów. Cała reszta to gadające głowy, które głównie mówią to co widz chce usłyszeć. Ten sort 'twórców' to oglądam głównie bo dostarczają rozrywki, a nie rzetelnych
@qrak01:

upgrade rób kiedy brakuje Ci do czegoś mocy


zrobiłem. Patriotyczna gra w RT Medium miała 25fps na 3080, teraz ma 85 na RT:Ultra. DLSS z balanced na quality. Inne podobnie co najmniej 2x lepiej. Jeżeli gry nie nadgonią to na jakiś czas wystarczy bo monitora na więcej K nie zmienię, 8K 32:9 od Samsunga jest bez sensu.

wygrał


Jakbym czekał na RXa to raz że nie kupiłbym nic bo tyle
@keton22: Nie powiedziałbym że w procesorach 100% Intel wygrał - AMD opycha dość dobrze starą generację jeszcze, gdzie Intel nie jest w stanie takiej ceny dać. Wiadomo w aktualnej generacji Intel ma większą sprzedaż - jest to po prostu zależne na jakie pułapy cenowe patrzymy.

Tak samo konkurencja AMD z Nvidia w grafice - dodatkowe funkcje jak DLSS sprawiają że w high end i nawet middle karty mogły konkurować mimo wyższej
@keton22:
No dobrze, ale powtórzę pytanie: o co Ci w zasadzie chodzi? Piszesz o wszystkim i krążysz naokoło wątków jakby coś piekło, ale nie ma konkretów co.

Naciąłeś się na Ryzena 1800x? No przykro, ... ja czekałem wtedy właśnie na dopracowaną generację. Miałeś pecha jako 'early adopter'.
Nie chciałeś karty od AMD bo naciąłeś się wcześniej na ww. ryzena? No spoko, rozumiem, ale kupiłeś już 3080, która jest świetną kartą.

W
@Variv: @qrak01: @keton22: Nvidia jest znacznie potężniejszym korpo od AMD, u nich karty to tylko mniejsza część biznesu, rozwijają mocno AI i ten cały Omniverse (Matrixa heh i to faktycznie użytecznego dla innych korpo już teraz, przeciwnie do Meta).
Zawsze będą mieli przewagę softu i możliwości nad AMD, chyba, że AMD zrobi mocne inwestycje w te dziedziny.

Jedni i drudzy to korpo, do tego strategiczne dla świata zachodu i
@GhostTrick Pamiętaj, że AMD ma dwie największe konsole, i mają własne cpu x86. Nawet jeśli nVidia jest większa to nie znaczy że amd jest małe.
Do tego sama wielkość firmy też nie musi się przełożyć na jakość konkretnego produktu.
@Variv: Masz rację, nie twierdzę, że AMD jest słabe. Jednak na ten moment, Nvidia ma trochę więcej "umph" w kartach, bo ich (już dojrzałe) inwestycje mają większe przełożenie na GPU.
AMD ma CPU, zainwestowali też w FPGA, ale to nie ma takiego przełożenia na karty.

Lubię bardziej czerwonych, bo są na ten moment underdogiem w GPU, a zieloni się zachowują jak #!$%@?. AMD też ładnie wyrwało Intela z letargu Ryzenami,
Tymczasem biorąc pod uwagę wydajność / TDP


@GhostTrick: ... 4090 miażdży, wystarczy przesunąć 1 suwaczek i kliknąć ok.

Cyberpunk w 250W? Proszę bardzo, Unczatred czy CoD w 200W - oczywiście. Plague Tale z DLAA, rozdział 2 na targu który jest stress testem z milionem obiektów i modeli postaci - 320W. Wszystko to razem z byciem w górnych 95% wydajności dla 4090 w 3dmark gdzie wyżej zaczyna się chłodzenie suchym lodem i
o co Ci w zasadzie chodzi


@qrak01: o nic mi nie chodzi bo już jestem obkupiony. Tak ze 2 generacje mogę siedzieć i patrzeć jak płonie zajadając upieczone przy tym ogniu pianki.

To co miałem na myśli że podobnie jak Zen1 jest to przejście monolit -> chiplet i będą problemy wieku dziecięcego i nie ma się co do tego spieszyć. To jest pierwsza generacja i będą typowe dla pierwszych generacji akcje.
Pamiętaj, że AMD ma dwie największe konsole


@Variv: Jeszcze co do tego, to fakt posiadania konsol, daje im udział w rynku gpu do gier, ale jakoś nie przekłada się na wydajność, funkcjonalność i kopa jakie mają ich karty. W tym wciąż są za Nvidią.

A taki Omniverse zielonych, lecący na ich GPU, za pomocą którego przemysł może zwiększać swoje zyski, równocześnie bezpośrednio napędza rozwój GPU.

W sumie tak mnie naszła konkluzja
@GhostTrick: kupiłem ale wyszło że nie musiałem ale wyszło że się przydało.

Historia jest taka że jak masz dobry VRM na karcie to 850W może dać radę. Ja przegrałem w loterii F5 i mam kartę z kiepskim VRM więc sieje po zasilaniu. No i w testach padała pod obciążeniem na 850W gold (markowy bequiet straight power 11 więc chyba dobrze). Na 1200w platinum z dedykowanym kablem łaski nie robi.
Wiem że masę kasy w to idzie ale chyba marketing + produkcja karty której nikt nie chce też tanie nie jest.


@keton22:
Nie chcę być źle zrozumiany, ale: to Tobie się tak wydaje, że nikt nie chce. Nie jest tak ważne co ludzie piszą w necie, a ilu kupuje. Jeśli produkt jest dobry sam się obroni sprzedażą. Jeśli jest zły to szybko po premierze spadnie sprzedaż.

Wiem, że masz już pogląd
Wiem, że masz już pogląd na nową generację


@qrak01: no nie do końca. Jestem ostrożnie zaciekawiony bo to wpłynie na politykę cenowo launchową Nvidii.

wadliwy sprzęt i/lub sterowniki


temu się mocniej niż zwykle zastanawiam bo AMD nie było nigdy mocne w te klocki a teraz chiplety i to nie jest prosta gra. Ogólnie na plus że to zrobili ale jakby to miała być typowa generacja na badania i rozwój jak Zen1
pełno czyli na dziś 40 na 100k sprzedanych kart


@keton22:
No właśnie a ile jest tych co to mają problemy ze sterownikami w RDNA2 na ilość sprzedanych? To oczywiście pytanie retoryczne. To nie są raczej duże liczby w skali sprzedanych milionów.

Dążę do tego, że karty i tak się będą sprzedawać, a czym większa różnorodność tym lepiej (z czym pewnie się zgadzasz). Fakt, że przejechałeś się na sprzęcie nie oznacza, że
nie oznacza, że tych nowych generacji 'nikt nie chce


@qrak01: widziałeś jak wygląda Intel obecnie? Moja reakcja nie jest wyjątkowa. Co do RXów to pożyjemy zobaczymy ale dodaj do tego tą dziwną rzeczywistość w której karty się wyprzedają w 5 sekund na premierze i potem długo ich nie ma wcale a potem ceny z kosmosu. Wiem że nie każdy tak kupuje ale zaryzykowałbyś nie kupienie 4090 żeby dowiedzieć się że z