Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zmagam się z trądzikiem potabletkowym i probuję go ogarnąć za pomocą retinoidu a konkretnie adapalenu (Acnelec). Mam doświadczenie z tą substancją, bo stosowałam ją w młodości, dlatego wprowadzałam ją powoli i stopniowo, plus pielęgnację mam delikatną i dopasowaną, ale moja skóra zmieniła się w jakąś wrażliwą i dużo gorzej toleruje ten środek. Dostałam ogromnego podrażnienia, które dodatkowo spotęgował filtr przeciwsłoneczny chemiczny, no bo podczas kuracji skórę trzeba chronić przed UV. Chyba zbyt często stosowałam lek (3 x w tyg.) plus filtr zaognił i tak już podrażnioną skórę.

Na początku dostałam swędzącej i piekącej wysypki w postaci czerwonych alergicznych grudek, potem podskórna bezbarwna kaszka. Po odstawieniu wszystkiego problem się uspokoił w ciągu 2 tygodni, więc zastosowałam lek ponownie. I znów podrażnienie, tylko tym razem bez wysypki, samo swędzenie i pieczenie. Filtr przeciwsłoneczny odstawiłam. Teraz mija 2 tydzień i leciutkie swędzenie wciąż jest obecne, najczęściej rano lub po myciu, ale jest ono dużo mniej nasilone, myślę że tak 15% tego co było.

Boję się że uwrażliwiłam sobie skórę na ten lek i nie będę mogła go używać. Dziwi mnie to, bo adapalen jest uznawany za ten łagodny retinoid, w przeszłości go stosowałam nawet codziennie i nic mi nie było. Macie pomysł jak to rozegrać? Miał ktoś podobne doświadczenia? Czy jest możliwe że po takich doświadczeniach jednak zbuduję tolerancję na ten lek?

#skora #dermatolog #retinoidy #tradzik #kosmetyki #pielegnacja #mirabelkopomusz #pytaniedorozowychpaskow #rozowepaski

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #636053e0dbaf114ed5dba6ee
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 7
  • Odpowiedz
BiednyPaw: Na razie radzę odstawić acnelec i poczytać o odbudowie bariery hydrolipowej, bo używanie dalej retinoidu na tak podrażnionej skórze przynosi więcej szkody niż pożytku. Jak już będzie lepiej to możesz spróbować poniższych metod nakładania.

Short-contact therapy
Po 10 minutach od umycia twarzy nakładasz acnelec, jednak po 5-35 minutach zmywamy wszystko delikatnym myjadłem i nakładamy krem nawilżający. To oczywiście zmniejsza potencjał podrażniający retinoidów, ale niestety także zmniejsza ich skuteczność, no ale coś za coś. Możesz stopniowo przedłużać czas trzymania retinoidów na twarzy, jeśli nie zauważasz już podrażnienia.

Metoda
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Retinol bardzo wysusza i może pomóc rzeczywiście, ale na początku mocno zaogni cały proces. Zaleca się zaczęcie od najniższego stężenia 0,25% np. Na kaszkę polecałabym niacynamid powyżej 10% i kwas salicylowy 2%. Jeśli chciałabyś to wszystko stosować to powinnaś wrócić do filtrów, ale skoro piekło to poszukać jakiegoś delikatniejszego. U mnie sprawdza się najlepiej Holika Holika, ale nic więcej nie doradzę w tym temacie. Ogólnie bardzo dużo nawilżania i
  • Odpowiedz
OP: Dziękuję za odpowiedzi.

BiednyPaw: Retinoid odstawiłam, dbam o barierę hydrolipidową (trehaloza, skwalan, ceramidy, niacynamid, etc.), nie wysuszam myciem, z tygodnia na tydzień jest coraz lepiej choć dość powoli to idzie - nadal odczuwam swędzenie/mrowienie zwłaszcza w dolnej części twarzy, na żuchwie, brodzie i podbródku. Stwierdziłam że dam skórze cały listopad na dojście do siebie, a potem spróbuję ten short contact albo metodę na kanapkę. Dzięki za rady, nawet nie wiedziałam że można robić to w taki sposób :)

@matkobossco: Nie używam retinolu tylko retinoid adapalen który w Polsce występuje w jednym stężeniu 1mg/g. Moja kaszka to nie zaskórniki tylko reakcja alergiczna, wcześniej jej nie miałam. Niacynamid 10% to za duże stężenie dla mnie, kwasy też nie, bo na trądzik zapalny się słabo sprawdzają. Do filtrów wróciłam, ale mineralnych, rzeczywiście lepiej je toleruję. Pielęgnację mam dopasowaną, wszystko idzie w dobrym kierunku tylko boję sie że po doprowadzeniu skóry do spokoju i wprowadzeniu retinoidu znów dostanę reakcji alergicznej. Może bez tych filtrów chemicznych i z metodą retinoid na krem tak jak BiednyPaw pisze, będzie lepiej. Dzięki za odzew. Odstawienie antykoncepcji jest ciężkie dla mnie, przez parę miesięcy nic nie było, myslałam że uniknę wysypu ale jednak nie, pojawił się i to taki dziwny, bo głównie na żuchwie i szyi gdzie nigdy nie miałam trądziku. Ciekawi mnie też to uwrażliwienie skóry bo nigdy wrażliwej skóry nie
  • Odpowiedz
OP: @matkobossco: Odstawienie na początku roku, przez parę miesięcy totalnie bez żadnych problemów, wysyp pojawił się coś na przełomie wiosny/lata. Zatem jakieś 5 miesięcy po odstawieniu pojawił się trądzik i to taki uporczywy w dolnej części policzków, na żuchwie i szyi. Dodatkowo plecy i dekolt, ale tam Acnelec opanował problem niemal całkowicie. Okres wrócił do normy po 2 miesiącach i od tamtej pory regularny jak w zegarku jak nigdy.
  • Odpowiedz