Wpis z mikrobloga

Kolejne kilka dni nauki z #javachallenge

Przez te ostatnie kilka dni nie miałem zbyt dużo wolnego czasu, studia dają o sobie znać cały czas i cały czas czegoś trzeba się uczyć, jednak mimo wszystko kilka rzeczy udało mi się zrobić.

Po pierwsze za waszą radą pod poprzednim wpisem przeniosłem się z vscode do IntelliJ IDEA. Z plusów to na pewno to, że faktycznie nic tutaj praktycznie nie trzeba konfigurować, wystarczy zainstalować i wszystko działa tak jak powinno. Minusów póki co żadnych nie znalazłem, może po za tym, że tutaj niektóre rzeczy robi się troszkę inaczej niż w vscode (np to, że po uruchomieniu program nie odpala się w terminalu tylko w innym oknie, zwanym "run", przez co nie mogłem się do niego dostać korzystając ze skrótu ctrl + `), ale wydaje mi się, że to tylko kwestia przyzwyczajenia.

Po drugie założyłem sobie konto na hackerrank i dołączyłem do jakiegoś challenge'u, w którym codziennie przez 30 dni trzeba rozwiązać jakieś zadanie. Te zadania które do tej pory miałem to jakieś takie prościutkie typu wczytaj i wypisz wartości zmiennych, ewentualnie pododawaj je do siebie, jednak liczę na to, że w przyszłości te zadania faktycznie będą trudniejsze.

Po trzecie to cały czas lecę z kursem. Skończyłem Part 1 kursu, który linkowałem w poprzednim wpisie. W sumie to jakoś dużo nie zrobiłem, ale coś tam udało mi się ruszyć. Poznałem ify, które w zasadzie niczym się nie różnią od tych, z którymi miałem do czynienia z innymi językami, ale to co mnie zaskoczyło to sposób porównania Stringów, że jest on całkowicie inny od porównywania liczb. Mimo tego, że nie miałem dużo czasu, to starałem się codziennie przynajmniej przez te 30-40 odpalić IDE i jakieś proste programiki pisać. Też się zastanawiam w jaki sposób się dalej uczyć, ale mam taki plan, żeby sobie robić ten kurs aż do końca a w międzyczasie właśnie robić sobie jakieś zadanka na hackerrank czy codewars tak jak teraz mniej więcej. Za niedługo powinienem mieć więcej czasu na własną naukę, więc te efekty powinny być też szybciej widoczne, taką przynajmniej mam nadzieję.

#java #programowanie #naukaprogramowania
  • 4
@SoulShredder: Szczerze mówiąc do Javy przekonała mnie głównie ilość ofert na rynku pracy, a z tym C++ to tak jak pisałem wcześniej, nigdy jakoś szczegółnie się go nie nauczyłem, powiedzmy same jakieś podstawy w stylu pętle ify, jakieś podstawowe obiekty itp, ale nic szczególnego.
@nerfipro174: z tym stringiem, ma to jakąś swoją pokrętną logikę. W java masz 'prymitive type', czyli wszystkie 'małe' typy: int, long, short etc. które nie są obiektami. Masz też obiekty, które są referencją do pamięci. String jest właśnie obiektem i de facto referencją do pamięci, więc należy używać .equals do porównywania stringów.
Jakby kto pytał czemu czasami zadziała porównanie za pomocą ==, to oczywiście przez optymalizację JVM: String