Wpis z mikrobloga

Ciekawy banknot, a właściwie tymczasowy bilet zdawkowy posiadający funkcje banknotu o nominale 1 złoty emisji z roku 1919. Podczas reformy Grabskiego i wprowadzenia nowej waluty złotowej w 1924 roku, Bank Polski borykał się z brakiem dużej ilości monet o drobnych nominałach ze względu na duże opóźnienia w dostawach monet z zagranicznych mennic. W konsekwencji 28 kwietnia 1924 r. w kasach bankowych dokonujących wymiany marek polskich na nową walutę pojawiły się jedynie banknoty Banku Polskiego. Dlatego podjęto decyzje o wprowadzeniu do obiegu tymczasowych banknotów o nominałach od 1 grosza do 2 złote. Były one bardzo krótko w obiegu aż do dostarczenia odpowiednej ilości monet do BP. Najniższe od 1 do 50 groszy były w obiegu zaledwie przez pół roku, a wyższe 1 i 2 złote przez prawie półtora roku. Banknoty o nominałach od 1 do 50 złotych były drukowane w Drukarni Banku Francji. Emisja z roku 1919-1924 charakteryzowała się bardzo złą jakością papieru, bardzo cienkiej i kruchej typowej dla banknotów francuskich emitowanych jeszcze na początku lat 90. Dla porównania pozwoliłem sobie dać banknot notabene również ciekawy pochodzący z Terytorium Saary, wydrukowany w tej samej drukarni i podobnych latach, łudząco podobnie graficzne do naszego polskiego banknotu 1 złoty. Jest mój niedawny nabytek, co prawda stan zachowania nie powala, ale jest to dość rzadszy banknot z dość ciekawą historią #banknot #numizmatyka #historia #chwalesie
IbraKa - Ciekawy banknot, a właściwie tymczasowy bilet zdawkowy posiadający funkcje b...

źródło: comment_1667129704v0zPmJ6QYpDc1ah5nhmWtt.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Katalogi podają nakład 100 milionów sztuk, ale szczerzę bardzo bym nie nawiązywał do tej liczby szczególnej uwagi. Nie ma żadnego dokumentu od Banku Polskiego, który by wskazywał ilość zamówionych banknotów konkretnych nominałów w Paryskiej czy Londyńskiej drukarni. Co do Terytorium Sarry to mogę dodać że bardzo możliwe jest to że oba banknoty mogły nawet stać obok siebie w drukarni.
  • Odpowiedz
@wanghoi: No niestety, pomimo że graficznie cudnie wyglądały to miały strasznie beznadziejny papier. Może to było jakieś zabezpieczenie przed fałszerzami?
  • Odpowiedz